TRAFIK 2023-11-09 KL. 09:28

Man stoppades rattfull två gånger – i olika bilar

Av Ronny Karlsson

Två rattfyllerier på samma kväll. Dessutom i två olika bilar. Mannen i 30-årsåldern höll polisen i Kungsbacka upptagen under torsdagskvällen.

Man stoppades rattfull två gånger – i olika bilar
En man i 30-årsåldern stoppades två gånger på samma kväll och misstänks nu för rattfylleri och grov olovlig körning. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Att misstänkas för drograttfylleri är inte helt ovanligt. Men att åka dit två gånger samma kväll tillhör inte vanligheterna. Under torsdagskvällen hände just detta.

Det hela började vid 18.40 på Verkstadsgatan i Kungsbacka. Där stoppades mannen av en polispatrull och det visade sig att mannen inte hade körkort, samt var påverkad av droger.

– Där försökte han lura oss genom att uppge en annan identitet. Vi beslagtog hans bil och han fick följa med för provtagning, säger stationsbefälet Johan Holmbäck.

Efter provtagningen släpptes mannen, men det hela slutar inte där. Några timmar senare, vid 23.00 dök nämligen mannen upp igen. Den här gången i en annan bil och på Hantverksgatan.

– Den här gången beslagtog vi nycklarna, vi kunde inte ta bilen eftersom den inte var hans. Vi behövde heller inte ta nya prover, sade Holmbäck.

Efter den andra polisinsatsen fördes mannen till en polisstation i Göteborg för att man ville förhindra fler brott. Mannen är nu misstänkt för grov olovlig körning samt rattfylleri.



Därför gör ”Berka” comeback i Aranäs
HANDBOLL 2026-01-13 KL. 10:30
Premium

Därför gör ”Berka” comeback i Aranäs

Tränarens besked om när han tar plats i truppen

Blodbrist efter snökaoset
NYHETER 2026-01-13 KL. 07:45
Premium

Blodbrist efter snökaoset

Blodbussen välkomnar fler blodgivare

Regn på ingång – och ishalka
NYHETER 2026-01-12 KL. 14:56
Premium

Regn på ingång – och ishalka

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Anton testar – så är det att vara brandman

Anton testar – så är det att vara brandman

I serien "Anton testar" provar jag, Anton, på olika roliga saker som jag inte kan eller har gjort innan. Testerna dokumenteras genom text, video och bilder. Tidigare har jag testat på att vara pizzabagare. Denna gången testar jag ett helt annat yrke – nämligen brandman. Hur det gick för mig kan ni se och läsa om här nedanför.