TRAFIK 2024-12-20 KL. 12:30

Lugn trafikdag hittills – men en skylt nerkörd

Av Ronny Karlsson

Fredagen är en stor resdag, men än så länge har det varit lugnt på vägarna. Den enda incidenten hittills är att någon kört ner en trafikskylt i Söderstaden.

Lugn trafikdag hittills – men en skylt nerkörd
Fredagsförmiddagen var lugn trafikmässigt på de stora vägarna kring Kungsbacka. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Julafton närmar sig och många har tagit ledigt på måndag för att få en lång sammanhängande ledighet. Det innebär att många är på väg till den plats där de ska fira jul.

Vid lunchtid på fredagen hade det dock inte rapporterats in några trafikolyckor på de större vägarna.

I stället skedde förmiddagens enda trafikincident vid Gymnasiegatan, där en bilist körde ner en trafikskylt vid 11-tiden.

– En patrull var där och gjorde en anmälan utan misstanke om brott. Kommunen har även varit på plats och återställt skylten, säger polisens presstalesperson Christian Brattgård.



Tobias Hysén lämnar City
FOTBOLL 2025-12-19 KL. 15:17
Premium

Tobias Hysén lämnar City

Emelie ska besegra cancern – för fjärde gången
NYHETER 2025-12-18 KL. 20:00
Premium

Emelie ska besegra cancern – för fjärde gången

Men ovanliga sjukdomen skapar oro och ångest

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Han har kartlagt hundratals gamla torp och kvarnar i trakterna mellan Kungsbacka och Varberg. Men i våras gjorde amatörarkeologen Göran Bengtsson sitt livs fynd. Under åkerjorden hittade han de gamla murarna till vad som kanske är ett cistercienserkloster från 1100-talet. – Jag har arbetat som arkeolog i 40 år och det här är något unikt, säger Bengt Westergaard på Arkeologerna, Statens historiska museer.