Kommer du på E6 och ska till eller ifrån Göteborg? Just nu är det helt stopp vid Kållered i båda riktningarna på grund av regnmassor på vägbanan.
Regnet från ovädret Hans fortsätter och regnmassorna gör att E6 svämmats över norr om Kungsbacka, vid Kållered. Under förmiddagen ökade vattenmassorna ytterligare och vid 13-tiden stängdes E6 av i norrgående riktning. Efter kl 15 stängdes även södergående riktning av.
Översvämningen är vid en viadukt där en tunnel går under E6 mellan gamla och nya Kållered.
Vid 19-tiden på kvällen var Trafikverkets prognos att E6 kommer vara avstängd till klockan 02 i natt.
På Söderleden ska två körfält vara avstängda mellan Fässberg och Frölunda samt ett körfält mellan Fässberg och Mölndal.
Skadegörelse och grannar som störs
Det ska ha uppstått ett bråk på en krog i centrala Kungsbacka på lördagskvällen. En man omhändertogs av polisen misstänkt för våld och hot mot tjänsteman.