SPORT 2022-09-15 KL. 16:00

Skrällen får Skaar att blicka mot pallen

Av Christian Johansson

Kullaviksbon Christian Skaar har kastat sig in i STCC-serien. På Anderstorp fick han ögonen på sig efter att stått för karriärens bästa helg.

Skrällen får Skaar att blicka mot pallen
Nykomlingen Christian Skaar skrällde såväl i kvalet som i racen. Foto: Bengt-Åce Gustavsson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Motorsport. – Det är inte lätt som ny när de andra haft det här sedan modersmjölken, säger Christian Skaar om första året i STCC-serien.
Men på Anderstorp gav hans slit resultat. 44-åringen slog till med ett personbästa med en åttondeplats i kvalet.
– Det chockade rätt många och även mig själv. Jag började nästan lipa. Det blev så förlösande att prestera så när jag kämpat med min bristande erfarenhet, säger Christian Skaar som bara var 88 hundradelar från den som kvalade allra bäst.

Slitet ger utdelning
Förklaringen till framgången är en massa träningsdagar, hårt slit och att han nu fått upp farten som krävs.
Kvalet blev höjdpunkten även om Christian Skaar slog till med personbästa i racen med två niondeplatser samt en tolfteplats. Det som grämde honom var att en åttondeplats i andra racet hade gett honom pole position i sista racet.
– Eftersom det är så finns möjligheten att göra en ordentlig skräll och ta sig upp på pallen. Det är målet nu.

En tävlingshelg återstår – finalen på Mantorp kommande helg.
– Det vore kul att få till något extremt på slutet, säger Christian Skaar.
I totalen ligger nykomlingen på en 14:e plats.

Omstridd plan godkänd – stuga blir utan byggrätt
NYHETER 2025-12-04 KL. 19:45
Premium

Omstridd plan godkänd – stuga blir utan byggrätt

I 60 år har man bråkat om byggrätter i området

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-12-06 KL. 16:02
BILDEXTRA från Särösmashen
Premium | KRÖNIKOR 2025-12-06 KL. 13:00
Krönika: Årets julklapp

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.