SPORT 2022-09-15 KL. 16:00

Skrällen får Skaar att blicka mot pallen

Av Christian Johansson

Kullaviksbon Christian Skaar har kastat sig in i STCC-serien. På Anderstorp fick han ögonen på sig efter att stått för karriärens bästa helg.

Skrällen får Skaar att blicka mot pallen
Nykomlingen Christian Skaar skrällde såväl i kvalet som i racen. Foto: Bengt-Åce Gustavsson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Motorsport. – Det är inte lätt som ny när de andra haft det här sedan modersmjölken, säger Christian Skaar om första året i STCC-serien.
Men på Anderstorp gav hans slit resultat. 44-åringen slog till med ett personbästa med en åttondeplats i kvalet.
– Det chockade rätt många och även mig själv. Jag började nästan lipa. Det blev så förlösande att prestera så när jag kämpat med min bristande erfarenhet, säger Christian Skaar som bara var 88 hundradelar från den som kvalade allra bäst.

Slitet ger utdelning
Förklaringen till framgången är en massa träningsdagar, hårt slit och att han nu fått upp farten som krävs.
Kvalet blev höjdpunkten även om Christian Skaar slog till med personbästa i racen med två niondeplatser samt en tolfteplats. Det som grämde honom var att en åttondeplats i andra racet hade gett honom pole position i sista racet.
– Eftersom det är så finns möjligheten att göra en ordentlig skräll och ta sig upp på pallen. Det är målet nu.

En tävlingshelg återstår – finalen på Mantorp kommande helg.
– Det vore kul att få till något extremt på slutet, säger Christian Skaar.
I totalen ligger nykomlingen på en 14:e plats.

Från grafisk designer till trädgårdsmästare
NYHETER 2025-09-16 KL. 21:00
Premium

Från grafisk designer till trädgårdsmästare

Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt

TV-klipp och nyheter

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser
2025-09-16 KL. 18:00
Premium

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser

Guiden Lars Persson vill lyfta Säröbanan och Budskär

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.