SPORT 2021-12-03 KL. 10:00

Årlig juluppvisning står för dörren

Av Eric Andersson

Sedan mitten på 80-talet har Tölö Gymnastikförening bjudit in till juluppvisning i början av december. Till helgen är det dags igen när årets uppvisning går av stapeln i Kungsbacka sporthall.

Årlig juluppvisning står för dörren
Tölö GF är väl förberedda inför årets uppvisning. Foto: Privat

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Till helgen har Tölö GF sin årliga juluppvisning i Kungsbacka sporthall. En tradition som går många år tillbaka.

– Jag tror att 1984 var första året. Nu blev det inget förra året på grund av pandemin så det blir extra roligt i år, säger Christine Höglander, ledare i Tölö GF.

Det blir två uppvisningar i sporthallen under lördagen. Den första börjar klockan 12 och den andra klockan 14. Insläppet öppnar en halvtimme innan och på grund av krav på covid-pass för personer över 18 år uppmanas besökare att komma i god tid.

– Det blir lite olika stationer vid insläppet på grund av kravet på covid-pass och det brukar vara mycket folk så det är vettigt att komma i tid, säger Höglander.

Olika nivå

Mellan 150–200 gymnaster deltar i respektive uppvisning. Och det är stor variation i både ålder och nivå.

– Allt i från små barn som bara ska hålla koll på sin kropp till tävlingsungdomar som gör volter och skruvar. Det blir verkligen hela spannet, säger Christine Höglander.

Nu hoppas Tölö GF på mycket publik.

– Vi har tränat mycket inför det här och vi vet att det brukar vara uppskattat och det hoppas vi det blir i år också, säger Christine Höglander.

TV-klipp och nyheter

Ville ta sitt liv – nu är Johan en profil inom trav
2026-06-28 KL. 16:45
Premium

Ville ta sitt liv – nu är Johan en profil inom trav

Räddades av polis • Barnens reaktion • Travet blev en succé

Uppmaningen till badgäster: Parkera rätt
NYHETER 2026-06-27 KL. 09:40
Premium

Uppmaningen till badgäster: Parkera rätt

"Behöver kunna komma fram"

Kuggarna ger sin syn på fiaskot
HANDBOLL 2026-06-26 KL. 19:45
Premium

Kuggarna ger sin syn på fiaskot

✔ Turbulensen ✔ Sammanhållningen ✔ Inställningen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.