SPORT 2021-12-03 KL. 10:00

Årlig juluppvisning står för dörren

Av Eric Andersson

Sedan mitten på 80-talet har Tölö Gymnastikförening bjudit in till juluppvisning i början av december. Till helgen är det dags igen när årets uppvisning går av stapeln i Kungsbacka sporthall.

Årlig juluppvisning står för dörren
Tölö GF är väl förberedda inför årets uppvisning. Foto: Privat

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Till helgen har Tölö GF sin årliga juluppvisning i Kungsbacka sporthall. En tradition som går många år tillbaka.

– Jag tror att 1984 var första året. Nu blev det inget förra året på grund av pandemin så det blir extra roligt i år, säger Christine Höglander, ledare i Tölö GF.

Det blir två uppvisningar i sporthallen under lördagen. Den första börjar klockan 12 och den andra klockan 14. Insläppet öppnar en halvtimme innan och på grund av krav på covid-pass för personer över 18 år uppmanas besökare att komma i god tid.

– Det blir lite olika stationer vid insläppet på grund av kravet på covid-pass och det brukar vara mycket folk så det är vettigt att komma i tid, säger Höglander.

Olika nivå

Mellan 150–200 gymnaster deltar i respektive uppvisning. Och det är stor variation i både ålder och nivå.

– Allt i från små barn som bara ska hålla koll på sin kropp till tävlingsungdomar som gör volter och skruvar. Det blir verkligen hela spannet, säger Christine Höglander.

Nu hoppas Tölö GF på mycket publik.

– Vi har tränat mycket inför det här och vi vet att det brukar vara uppskattat och det hoppas vi det blir i år också, säger Christine Höglander.

Klik venligst

TV-klipp och nyheter

Pandemin stoppade måleriet – hittade tillbaka genom studier
2026-05-29 KL. 18:00
Premium

Pandemin stoppade måleriet – hittade tillbaka genom studier

Nu hyllar 29-åringen farmorn i ny utställning i Onsala

Backabranden och tjurattack – larmen han minns
NYHETER 2026-05-28 KL. 20:45
Premium

Backabranden och tjurattack – larmen han minns

Valldabon stämplar ut efter 47 år i ambulansen

Stora scenen väntar – Daniel redo för Sweden Rock
KULTUR & NÖJE 2026-05-28 KL. 20:00
Premium

Stora scenen väntar – Daniel redo för Sweden Rock

Berättar om turnéer, Broder Daniel och jobbet som kock

Så går Aranäs nybygge:
HANDBOLL 2026-05-28 KL. 19:30
Premium

Så går Aranäs nybygge: "Vi ska ha en bättre trupp än förra säsongen"

✔ Viktigaste positionen ✔ Så många ska in ✔ En eventuell comeback

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.