NYHETER 2023-05-02 KL. 14:45

Strejkvarsel kan påverka Öresundstågen

Av Ronny Karlsson

Fackförbundet Seko har varslat om strejk för cirka 1200 medlemmar. Bland annat kan det komma att påverka Öresundstågen.

Strejkvarsel kan påverka Öresundstågen
Öresundstrafiken påverkas om Sekos strejk blir verklighet. Foto: Pressbild.

Sena schemaändringar och en möjlighet att få tid till återhämtning. Det är de två frågor som gör att fackförbundet har varslat om strejk för 1200 av sina medlemmar.
Strejken ska träda i kraft från 11 maj och bland annat påverkas Öresundstrafiken. Men även SJ, Green Cargo och MTR påverkas om strejken blir verklighet.
Seko menar enligt Aftonbladet att de pressats till att varsla om strejk.
– Vår motpart, Almega Tågföretagen, har i förhandlingarna sagt att de inte vill diskutera och förhandla mer om vi inte lägger ett varsel. Nu är det upp till bevis, säger Sekos avtalssekreterare, Ulrika Nilsson, till Aftonbladet.
I det första steget i varslet kommer alla lokförare till Öresundstågen som är stationerade i Malmö att tas ut i strejk. Även verkstadspersonal i bland annat Göteborg finns med i varslet för 11 maj. Sedan utvidgas strejkvarslet med nya grupper av tågarbetare 15 maj och 18 maj.






SENASTE TV-NYHETERNA

Borgmästare från Sydafrika på besök i Kungsbacka
NYHETER 2023-06-01 KL. 16:00

Borgmästare från Sydafrika på besök i Kungsbacka

Debatt: Vi är öppna för andra möjligheter
DEBATT 2023-06-01 KL. 14:15

Debatt: Vi är öppna för andra möjligheter

Så blir vädret under studentdagarna
NYHETER 2023-06-01 KL. 11:44

Så blir vädret under studentdagarna

Emil är ett steg närmare OS-drömmen
SPORT 2023-06-01 KL. 09:30
Premium

Emil är ett steg närmare OS-drömmen

Åklagaren –
NYHETER 2023-06-01 KL. 07:05
Premium

Åklagaren – "brott bland unga inte ovanligt"

Fler nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2023-06-01 KL. 22:43
Efter tunga perioden klev Jonsson fram
Premium | FOTBOLL 2023-06-01 KL. 22:02
Lerkils stod för en överkörning
Premium | FOTBOLL 2023-06-01 KL. 21:36
Här avgör skyttedrottningen derbyt

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Dyrare pendla till övriga Halland

Dyrare pendla till övriga Halland

Från i april gjorde Hallandstrafiken om zonsystemet kraftigt. Det innebar en förenkling och billigare resor för många hallänningar. Men för kungsbackabor som pendlar söderut kan det bli tusentals kronor dyrare varje år.