NYHETER 2022-11-21 KL. 09:20

Snart försvinner snön - plusgrader är att vänta

Av Ronny Karlsson

Under natten har snön och kylan skapat en del problem längs vägarna i Kungsbacka. Men räkna med att det snart är barmark ute igen.

Snart försvinner snön - plusgrader är att vänta
Varbergsvägen var riktigt hal under måndagsmorgonen. Foto: Läsarbild.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Under måndagsmorgonen inträffade inga allvarliga olyckor, men trafiken flöt på långsammare än vanligt på grund av halkan. Det har sedan fortsatt att snöa lätt på sina håll, men räkna inte med att vintern är här för att stanna.
Redan i morgon, tisdag, blir det plusgrader och framåt torsdag-fredag kan vi räkna med temperaturer på sex till sju plusgrader.
Den som vill åka pulka får därmed skynda sig ut, för den här snön blir inte kvar så länge.
För trafikanter är säkert mildvädret mer välkommet.


Forwarden från Kungsbacka siktar mot OS-medalj
ISHOCKEY 2026-02-04 KL. 19:00
Premium

Forwarden från Kungsbacka siktar mot OS-medalj

✔ Kampen mot klockan ✔ Skadan ✔ Drömmarna

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Råkar du ha en stålbrynja eller medeltida soldatkläder i garderoben? Då är du välkommen till riddarbatalj i Frillesås i sommar. Bakom evenemanget står en dansk historiker som blev så fascinerad av riddarkulturen att han skaffade full rustning och lärde sig rida. – Folk förstår inte idag vad det innebar att vara en riddare!