Klik venligst
NYHETER 2024-02-05 KL. 09:31

Efter stora satsningen – Autolounge går i konkurs

Av Ronny Karlsson

Bilföretaget Autolounge har precis gjort en satsning på nya lokaler i Frillesås. Men nu meddelar ägaren Christian Skaar att företaget går i konkurs.

Efter stora satsningen – Autolounge går i konkurs
Christian Skaar har varit vd för Autolounge, som nu går i konkurs. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Autolounge har sålt en hel del bilmärken under de senaste åren och företaget satsade offensivt när man byggde nya lokaler intill E6 i Frillesås.

De lokalerna invigdes i höstas, men nu meddelar företaget att man går i konkurs.

– Vi har klarat många till synes omöjliga hinder och motgångar, men det vi ställs inför nu liknar inget annat och vi måste konstatera att detta kapitel nått sitt slut, skriver man på sitt Instagram.

Det är oklart hur många anställda som påverkas av beslutet. Man hänvisar alla frågor kring beslutet till den konkursförvaltare som utsetts och det ska komma mer information på företagets hemsida.

Företaget omsatte under förra året över en miljard kronor. Men nu har den sista av totalt nästan 25 000 bilar levererats.



Klik venligst
”Vi är fria från nationell påverkan och från olika block”
POLITIK 2026-08-22 KL. 10:00
Premium

”Vi är fria från nationell påverkan och från olika block”

Lokala partiledare intervjuas inför valet

Sportchefen om det röriga ombyggnadsåret
FOTBOLL 2026-08-21 KL. 17:00
Premium

Sportchefen om det röriga ombyggnadsåret

✔ Spelartappen ✔ Unga truppen ✔ Derbytankarna

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-08-23 KL. 12:00
59 bilder från den nya cupsuccén

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Hon tar över på Tjolöholm: ”Tror vi kan göra magi här”

Hon tar över på Tjolöholm: ”Tror vi kan göra magi här”

Nya vd:n Mia Forsäng började sitt nya jobb på plats tionde augusti. Trots det är hon redan full av idéer, men först vill hon lyssna in personalen och ge dem arbetsro.