NYHETER 2024-10-29 KL. 12:30

Efter balkongbråk – man häktad för extremt våld

Av Ronny Karlsson

En ung man i 20-årsåldern har häktats efter ett bråk i Kungsbacka i helgen. 20-åringen är misstänkt för synnerligen grov misshandel.

Efter balkongbråk – man häktad för extremt våld
Polisen var snabbt på plats efter helgens misshandel där en person nu har begärts häktad. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var under natten till söndag som bråket uppstod på en adress i Kungsbacka. En man i 30-årsåldern ska då ha hoppat ner från en balkong efter att de båda först bråkat verbalt.

Sedan blev det även en fysisk uppgörelse där båda personerna ska ha fått skador. Värst ska det ha gått för mannen som hoppade från balkongen.

– Han blev allvarligt skadad och hade bland annat ingen känsel i underkroppen. Men jag vet inte hans status just nu, säger polisens presstalesperson Thomas Fuxborg.

Båda personerna utreds nu för brott, men den yngre mannen har alltså begärts häktad för misstanke om synnerligen grov misshandel.

– Det betyder att det handlat om extremt våld, det kan ha varit någon form av tillhygge inblandat till exempel, säger Fuxborg.

Polisens utredning av fallet fortsätter även om den yngre mannen blir häktad. Mannen som fördes till sjukhus utreds också fortsatt för brott.

– Det kan bli så att de är både offer och gärningsmän, säger Fuxborg.

Mannen i 20-årsåldern som häktats nekar till brott. Åtal ska väckas senast den 12 november.



Möt Adam Fogelblad i nya rollen i Gais
FOTBOLL 2026-04-29 KL. 17:26
Premium

Möt Adam Fogelblad i nya rollen i Gais

✔ Första tiden ✔ Vad han lockades av ✔ Varför han inte ville ha en heltidstjänst

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-04-29 KL. 17:26
Möt Adam Fogelblad i nya rollen i Gais

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.