NYHETER 2024-10-29 KL. 12:30

Efter balkongbråk – man häktad för extremt våld

Av Ronny Karlsson

En ung man i 20-årsåldern har häktats efter ett bråk i Kungsbacka i helgen. 20-åringen är misstänkt för synnerligen grov misshandel.

Efter balkongbråk – man häktad för extremt våld
Polisen var snabbt på plats efter helgens misshandel där en person nu har begärts häktad. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var under natten till söndag som bråket uppstod på en adress i Kungsbacka. En man i 30-årsåldern ska då ha hoppat ner från en balkong efter att de båda först bråkat verbalt.

Sedan blev det även en fysisk uppgörelse där båda personerna ska ha fått skador. Värst ska det ha gått för mannen som hoppade från balkongen.

– Han blev allvarligt skadad och hade bland annat ingen känsel i underkroppen. Men jag vet inte hans status just nu, säger polisens presstalesperson Thomas Fuxborg.

Båda personerna utreds nu för brott, men den yngre mannen har alltså begärts häktad för misstanke om synnerligen grov misshandel.

– Det betyder att det handlat om extremt våld, det kan ha varit någon form av tillhygge inblandat till exempel, säger Fuxborg.

Polisens utredning av fallet fortsätter även om den yngre mannen blir häktad. Mannen som fördes till sjukhus utreds också fortsatt för brott.

– Det kan bli så att de är både offer och gärningsmän, säger Fuxborg.

Mannen i 20-årsåldern som häktats nekar till brott. Åtal ska väckas senast den 12 november.



NH erfar: Hit går Nova Hallén
HANDBOLL 2026-03-03 KL. 13:30
Premium

NH erfar: Hit går Nova Hallén

Statsministerns besök i Kungsbacka kritiseras
NYHETER 2026-03-03 KL. 12:45
Premium

Statsministerns besök i Kungsbacka kritiseras

Ministern svarar: "De skulle också må bra av en nypa frisk luft här i västra Sverige"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

Rekordet är 350 indragna körkort på ett år. Nu tackar trafikpolischefen Hans Qvant för sig och går i pension, men irritationen över hur vi kör bil i Halland lär finnas kvar. – Vi har en förfärlig trafikkultur på E6, säger han.