Klik venligst
NYHETER 2022-09-28 KL. 16:00

Döms för grovt rattfylleri - slipper fängelse

Av Ronny Karlsson

Den unga kvinnan hade druckit alkohol när hon i för hög fart körde in i en bil på motorvägen. Nu döms hon för grovt rattfylleri men slipper fängelse.

Döms för grovt rattfylleri - slipper fängelse
En kvinna från Kungsbacka kommun har dömts för grovt rattfylleri. Arkivbild: Norra Halland.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var i april i år som kvinnan gjorde färden som slutade med en kollision. Kvinnan har uppgett att hon drack vin under kvällen och menar att hon inte kände av något när hon satte sig vid ratten flera timmar senare. I domen konstateras att kvinnans uppgifter om alkoholintaget troligen inte stämmer.
Under färden körde hon i hög fart och det hela slutade med att hon körde in i bilen framför ute på motorvägen. Den föraren uppgav att han körde i 95 kilometer i timmen och att den unga kvinnan kört betydligt fortare.
Kvinnan menar att hon kan ha kört i upp till 120 kilometer i timmen, medan den påkörda mannen pratar om hastigheter runt 150 kilometer i timmen.
Polisen kom till platsen och tog om hand om kvinnan, som är i 20-årsåldern. Hon hade då drygt 0,6 promille alkohol i kroppen.
Varbergs tingsrätt har nu dömt henne till villkorlig dom samt 50 timmars samhällstjänst. Normalt ger brottet fängelse, men kvinnan är tidigare ostraffad och lever under ordnade förhållanden.


Klik venligst
Han skyddar grönskan när Kungsbacka växer
NYHETER 2026-04-21 KL. 19:15
Premium

Han skyddar grönskan när Kungsbacka växer

Stefan Löfmark jobbar för att friluftslivet ska få en plats i staden

Nära fördubbling av ärenden med unga i Kungsbacka
NYHETER 2026-04-21 KL. 13:15
Premium

Nära fördubbling av ärenden med unga i Kungsbacka

729 anmälningar till socialtjänsten i fjol

Nya teamet ska bidra till färre tunga ärenden
NYHETER 2026-04-21 KL. 12:35
Premium

Nya teamet ska bidra till färre tunga ärenden

Ska sänka tröskeln för att kontakta socialtjänst

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.