FOTBOLL 2020-03-22 KL. 19:56

Meriterad duo ska skapa bättre förutsättningar

Camilla Ackerfors har gjort flera allsvenska säsonger som spelare. Nu ska den tidigare landslagstränaren leda Onsala BK. Tillsammans med KDFF:s tilltänkte tränare vid sin sida.

Meriterad duo ska skapa bättre förutsättningar
Camilla Ackerfors och Per-Arne Lundkvist kommer att leda Onsala BK från sidlinjen den kommande säsongen.



FOTBOLL. Mitt i oron för spridningen av coronaviruset har flera föreningar valt att begränsa antalet sammankomster för sina medlemmar. Onsala BK var tidiga med att ställa in all träning när folkhälsomyndigheten kom med rekommendationen att alla sammankomster med fler än 500 personer skulle ställas in. Ordförande Johan Gometz förklarade det med att de ville ta det säkra före det osäkra. Nu har de lättat på restriktionerna och Onsalas damlag har åter fått äntra Rydets konstgräs. I år under ledning av en ny tränare – den tidigare elitspelaren Camilla Ackerfors.

– Det är en rätt annorlunda situation för oss alla. Och vi får göra som alla andra och lita på vad myndigheter säger att man ska göra. Utöver det försöker vi att jobba på som vanligt, säger Ackerfors.

Den nya huvudtränaren har inte haft ansvaret för ett klubblag de senaste åren. Hon har istället varit distrikskapten och spelarutbildare inom förbundet. Helt okänd för fotbollen i Kungsbacka är hon inte då Ackerfors varit huvudtränare för Åsa IF och Tölö IF tidigare.

– Jag träffade några av spelarna i dagens trupp redan när jag var tränare för ungdomslandslaget, säger hon.

Hon beskriver sig själv som en tränare som värnar mycket om att skapa en trygghet i gruppen så att spelarna vågar spela ut hela sitt register.

– Jag tycker det är viktigt att spelarna känner att de vågar vara sig själva och utmanar sig själva, säger Ackerfors.

För att nå till den punkten är det viktigt att skapa en god gruppdynamik menar Camilla Ackerfors.

Det du nämner är väldigt abstrakta saker, hur arbetar ni rent konkret för att nå en bättre gruppdynamik och får spelarna att våga ta för sig?

– Det handlar om att få spelarna att bli delaktiga. För oss som tränare handlar det om att skapa en tillåtande miljö där spelarna kan ställa frågor om saker och ting, säger Ackerfors.

Till sin hjälp får den nya huvudtränaren en meriterad assisterande tränare. För ett par veckor sedan stod det klart att Kungsbacka DFF läggs ner. Per-Arne Lundkvist hämtades in som ny tränare till den tidigare elitklubben. Men kort efter beskedet att de dragit sig ur elitettan fick han söka sig vidare till andra uppdrag. Han hittade det i Onsala BK.

– Det är jättebra då jag varit själv sedan januari egentligen. Det är ett jättetillskott som vi ska se till att använda oss av, säger Ackerfors.

Hur kommer rollfördelningen se ut mellan er?

– Han har varit här i cirka en vecka och vi håller fortfarande på att sätta ett samarbete så att vi kan utnyttja våra styrkor tillsammans. Starten hittills har känts väldigt positivt, säger Ackerfors.

Samordnare ska ha koll på översvämningar
NYHETER 2025-11-15 KL. 14:00
Premium

Samordnare ska ha koll på översvämningar

Snart kan Halland få en klimatanpassningssamordnare igen

Grannfejden som pågått i över 20 år:
NYHETER 2025-11-15 KL. 09:00
Premium

Grannfejden som pågått i över 20 år: "Dagbokfört mig"

Cilla har blivit anmäld av grannen flera gånger – får själv betala avgift till kommunen

Gunnar Strömmer:
NYHETER 2025-11-14 KL. 11:45
Premium

Gunnar Strömmer: "Barnets bästa är utgångspunkten"

Nya verktyg ska hindra barn att rekryteras av gäng

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”
FOTBOLL 2025-11-14 KL. 08:00
Premium

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”

Leia Molund lät inte sjukdomsbeskedet stoppa drömmen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Det hade varit en dröm sedan hon var barn. Men utlandstjänstgöringen blev en mardröm med sexuella trakasserier och mobbning i hennes närmaste grupp. Nu delar Emilia Åhfelt med sig av sina erfarenheter, bland annat vid föreläsningar inom Försvaret. – I början grät jag på scenen varje gång jag föreläste. Men min livsuppgift är att sprida kunskapen om sextrakasserier och mobbning vidare, säger hon.