Ikväll stundar en nyckelmatch i slutspelsstriden för HK Aranäs.
Då tvingas de klara sig utan förstamålvakten Hanna Eriksson.
Det var inför den här säsong som HK Aranäs värvade in meriterade Hanna Eriksson från Kungälvs HK. Under debutsäsongen i Kungsbacka har hon gjort cementerat sin plats i målet. Det har blivit 152 räddningar hittills vilket kan jämföras med Tilda Espling Ek som motat 22 avslut.
Under veckan har Hanna Eriksson varit sjuk, och när HK Aranäs lag inför matchen i Skåne släpptes så saknades den meriterade målvakten som bland annat vunnit SM-guld.
Nyckelspelaren Anna Heed är sedan tidigare långtidsskadad och missar resten av säsongen.
Hur det går i matchen hittar du här.
Cilla har blivit anmäld av grannen flera gånger – får själv betala avgift till kommunen
Snart kan Halland få en klimatanpassningssamordnare igen
Nya verktyg ska hindra barn att rekryteras av gäng
Leia Molund lät inte sjukdomsbeskedet stoppa drömmen
Det hade varit en dröm sedan hon var barn. Men utlandstjänstgöringen blev en mardröm med sexuella trakasserier och mobbning i hennes närmaste grupp. Nu delar Emilia Åhfelt med sig av sina erfarenheter, bland annat vid föreläsningar inom Försvaret. – I början grät jag på scenen varje gång jag föreläste. Men min livsuppgift är att sprida kunskapen om sextrakasserier och mobbning vidare, säger hon.





