Ikväll stundar en nyckelmatch i slutspelsstriden för HK Aranäs.
Då tvingas de klara sig utan förstamålvakten Hanna Eriksson.
Det var inför den här säsong som HK Aranäs värvade in meriterade Hanna Eriksson från Kungälvs HK. Under debutsäsongen i Kungsbacka har hon gjort cementerat sin plats i målet. Det har blivit 152 räddningar hittills vilket kan jämföras med Tilda Espling Ek som motat 22 avslut.
Under veckan har Hanna Eriksson varit sjuk, och när HK Aranäs lag inför matchen i Skåne släpptes så saknades den meriterade målvakten som bland annat vunnit SM-guld.
Nyckelspelaren Anna Heed är sedan tidigare långtidsskadad och missar resten av säsongen.
Hur det går i matchen hittar du här.
Tränarens besked om när han tar plats i truppen
I serien "Anton testar" provar jag, Anton, på olika roliga saker som jag inte kan eller har gjort innan. Testerna dokumenteras genom text, video och bilder. Tidigare har jag testat på att vara pizzabagare. Denna gången testar jag ett helt annat yrke – nämligen brandman. Hur det gick för mig kan ni se och läsa om här nedanför.



