DEBATT 2022-04-12 KL. 18:45

Debatt: Var hängs rullatorn i hyresrätterna?

Debatt: Var hängs rullatorn i hyresrätterna?

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Läser Emma och Lisas kommentarer i artikeln ”Valand växer fram och förtätar”. Konstaterar att ordet senior inte finns i texten.
Jag läser också reklambladet om bostadsrätten i kvarteret Valand och dess takträdgård. ”Gemensamma gröna gårdar på taken skapar en fantastisk boendemiljö mitt i stan. På taken kan du umgås, odla grönsaker eller bara hänga i en solstol. Helt enkelt en magisk oas”.
Det finns inga takträdgårdar på hyresrätterna i Valand. Var skall vi seniorer som bor i hyresrätterna tillbringa vår dag? Var skall vi umgås med våra grannar? Inget av det framgår av reklambladet.
Det är genomgående stora skillnader i närmiljön mellan hyresrätter och bostadsrätter i hela kommunen.

Läser också i reklambladet att cykeln skall hängas upp i hallen. Var vi seniorer ska hänga upp våra rullatorer och permobiler framgår inte heller det av reklambladet.
Det är tre av de frågor som kommer att ställa till Emma och Lisa i den stundande valrörelsen. Alla våra frågor finns i vårt valmaterial på www.kungsbackasenioren.se.
Det är med förfäran som vi seniorer, som bor i hyresrätt, ser fram emot att Kungsbacka ska förtätas enligt modell Valand.


Erik Altenstedt

Ny laddstation på plats i Onsala
NYHETER 2026-08-29 KL. 16:45
Premium

Ny laddstation på plats i Onsala

TV-klipp och nyheter

Väghållningen drogs in – utan formellt beslut
2026-08-29 KL. 09:00
Premium

Väghållningen drogs in – utan formellt beslut

Boende känner sig överkörda – har JO-anmält kommunen

”Klimatfrågan är som ett grundbrus och därmed viktigast”
NYHETER 2026-08-29 KL. 11:00
Premium

”Klimatfrågan är som ett grundbrus och därmed viktigast”

Lokala partiledare intervjuas inför valet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-08-29 KL. 16:45
Ny laddstation på plats i Onsala

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Hon tar över på Tjolöholm: ”Tror vi kan göra magi här”

Hon tar över på Tjolöholm: ”Tror vi kan göra magi här”

Nya vd:n Mia Forsäng började sitt nya jobb på plats tionde augusti. Trots det är hon redan full av idéer, men först vill hon lyssna in personalen och ge dem arbetsro.