DEBATT 2021-05-18 KL. 22:30

Debatt: Mäns våld mot kvinnor måste upphöra!

Debatt: Mäns våld mot kvinnor måste upphöra!

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter


I år firar vi 100 år av demokrati, av kvinnors rösträtt, en av S-kvinnors första viktiga segrar. Sedan dess har vi fortsatt framåt reform för reform. I dag är Sverige ett av världens bästa och tryggaste länder att bo i för kvinnor.


Det senaste året har dock arbetet för kvinnors rättigheter och våra tidigare framsteg stannat av eller till och med avstannat.


Pandemiåret 2020 har påverkat kvinnors livsvillkor påtagligt. Arbetsvillkoren har försämrats för många, kvinnor har utsatts för större smittorisker, eftersom de mer sällan kan jobba hemifrån, fler har kontaktyrken och är mer beroende av kollektivtrafiken. Dessa frågor behöver uppmärksammas men även att kvinnor under pandemin i ännu större utsträckning än tidigare utsatts för våld i sin nära relation.


Detta har också drabbat barn- och unga som bevittnat våld eller själva utsatts för våld.


Regeringen har gjort och gör stora satsningar och det arbetet fortsätter.


Vi S-kvinnor fortsätter ta kampen mot de yttersta konsekvenserna av ojämställdhet, mäns våld mot kvinnor.


För det är inget individproblem, utan ett strukturellt och brutalt samhällsproblem. Så länge en enda kvinna utsätts för våld och hot, så länge en enda man tar sig rätten att göra det, kommer vi S-kvinnor fortsätta kämpa för motåtgärder och stöd till de kvinnor och barn som utsätts.


I över hundra år har vi gjort det och vi kommer fortsätta hundra år till om det krävs!



Läs fler debattartiklar här

Oinbjudna gäster – Lars trädgård uppbökad av vildsvin
NYHETER 2026-04-07 KL. 21:00
Premium

Oinbjudna gäster – Lars trädgård uppbökad av vildsvin

Kameran fångade besöket – se filmen

”Får man ha så här roligt i skolan?”
FAMILJ 2026-04-07 KL. 18:00
Premium

”Får man ha så här roligt i skolan?”

Deltagarna trivs på kulturkurs

Åsabon etta på riksdagslista
NYHETER 2026-04-07 KL. 09:08
Premium

Åsabon etta på riksdagslista

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.