Ännu ett hotell tänks planeras i Kungsbacka. Denna gång på den tidigare tomten där kommunhuset tänkt expandera på. Inte ens 100 meter från Hotel Halland.
Har byggnadsnämnden en hotellstrategi? Verkar inte så. Tidigare har vi sett en hotellplan på Kvarteret Ejdern i hörnet där Sjöallén och Kungsgatan möts. Också den allt för nära Hotell Halland. Var är framförhållningen för denna växande stad?
Här är platser i Kungsbacka tätort som skulle vara bra platser för hotellverksamhet.
1. Hede. Förstklassig shopping och upplevelser saknar ännu ett hotell i sin närhet. Med planerna på att bebygga parkeringen på Hede Station hade det vara ypperligt att ha ett hotell på just den platsen. Speciellt när Voxlöv och Hedeleden blir till.
2. Söderstaden. Specifikt Aranäs etapp 4. Där skulle man kunna konvertera den södra halvan av det kvarteret till ett hotell. Med teatern, badhuset och den framtida arenan i samma område är ett hotell som gjort för det området.
3. Forsgården. Här skulle ett hotell vara en bra idé som expansion av golfhögkvarteret. Logi av finare sort av typ Säröhus.
4. Klovsten. Ett motell vid motorvägen för trötta förbipasserande hade varit guld värt. Säger sig självt.
Här har ni nu förslag för områden som skulle behöva hotellverksamhet. Är detta bra idéer?
Emanuel
Läs även:
Nytt jättehotell planeras – men projektet får kritik
Fortsatt hård strid om utbyggnad av Säröhus
Frillesås BK gjorde säsongens första ispass
Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.


