DEBATT 2024-11-25 KL. 10:00

Debatt: Finns det en hotellstrategi?

Debatt: Finns det en hotellstrategi?
På parkeringsplatsen bakom stadshuset skulle det nya jättehotellet få plats. Det är bara 100 meter till Resecentrum och lika långt till Kungsmässan. Arkivfoto: Kristian Alm

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Ännu ett hotell tänks planeras i Kungsbacka. Denna gång på den tidigare tomten där kommunhuset tänkt expandera på. Inte ens 100 meter från Hotel Halland.

Har byggnadsnämnden en hotellstrategi? Verkar inte så. Tidigare har vi sett en hotellplan på Kvarteret Ejdern i hörnet där Sjöallén och Kungsgatan möts. Också den allt för nära Hotell Halland. Var är framförhållningen för denna växande stad?

Här är platser i Kungsbacka tätort som skulle vara bra platser för hotellverksamhet.

1. Hede. Förstklassig shopping och upplevelser saknar ännu ett hotell i sin närhet. Med planerna på att bebygga parkeringen på Hede Station hade det vara ypperligt att ha ett hotell på just den platsen. Speciellt när Voxlöv och Hedeleden blir till.

2. Söderstaden. Specifikt Aranäs etapp 4. Där skulle man kunna konvertera den södra halvan av det kvarteret till ett hotell. Med teatern, badhuset och den framtida arenan i samma område är ett hotell som gjort för det området.

3. Forsgården. Här skulle ett hotell vara en bra idé som expansion av golfhögkvarteret. Logi av finare sort av typ Säröhus.

4. Klovsten. Ett motell vid motorvägen för trötta förbipasserande hade varit guld värt. Säger sig självt.

Här har ni nu förslag för områden som skulle behöva hotellverksamhet. Är detta bra idéer?

Emanuel

Läs även:

Nytt jättehotell planeras – men projektet får kritik

Fortsatt hård strid om utbyggnad av Säröhus



TV-klipp och nyheter

NH betygsätter damlagens silly season
2026-03-23 KL. 18:30
Premium

NH betygsätter damlagens silly season

✔ De får toppbetyg ✔ Korsbandsskadans betydelse ✔ "Svagare än ifjol"

Pojke slagen med sten i ansiktet
BLÅLJUS 2026-03-22 KL. 09:20
Premium

Pojke slagen med sten i ansiktet

Forskaren: Därför blev det hysteri kring kaffeburken
NYHETER 2026-03-22 KL. 09:00
Premium

Forskaren: Därför blev det hysteri kring kaffeburken

Burkarna går heta på nätet – ligger ute för 10 miljoner

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-03-23 KL. 18:30
NH betygsätter damlagens silly season
Premium | SPORT 2026-03-23 KL. 14:00
Profilen får topptjänst i Skåne
Premium | SPORT 2026-03-23 KL. 12:39
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Han har levt ett helt liv bakom kameran och filmat ett enormt antal produktioner för Sveriges Television. Ändå är Lars Gustavsson relativt okänd: – Jag verkar utan att synas, säger han.