VÅRD 2023-10-05 KL. 07:40

S-krav på bättre arbetsmiljö inom vården

Av Ronny Karlsson

Socialdemokraterna i Halland vill se minskad personalomsättning och lägre arbetsbelastning inom vården. Nu kräver partiet förslag på åtgärder för att skapa en bättre arbetsmiljö.

S-krav på bättre arbetsmiljö inom vården
Socialdemokraterna i Halland vill se åtgärder som skapar en bättre arbetsmiljö inom Hallands sjukhus. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Hallands sjukhus har precis som andra regioner svårt att få tag på personal. Det krävs bemanningspersonal för att få verksamheten att fungera och det finns en problematik med både sjukfrånvaro och personalomsättning.

Nu kräver Socialdemokraterna i Halland att regionen agerar för att skapa en bättre arbetsmiljö.

- Med åtgärder inom arbetsmiljöområdet kan vi skapa en mer attraktiv och hållbar arbetsplats för våra medarbetare på Hallands sjukhus. Satsningar på personal och arbetsmiljö gynnar inte bara vårdpersonalen utan även invånarna i Halland med bland annat förbättrad tillgänglighet, säger Johan Lindahl (S), 2e vice ordförande för driftnämnden Hallands sjukhus.

Man vill se åtgärder som minskar arbetsbelastningen och förbättrar arbetsmiljön. Målet är att dessa förändringar ska göra regionen till en mer attraktiv arbetsgivare.



TV-klipp och nyheter

Lagkaptenens felträff punkterade matchen
2025-12-10 KL. 22:10
Premium

Lagkaptenens felträff punkterade matchen

Särö tog skrällpoäng i derbyt
2025-12-10 KL. 21:27
Premium

Särö tog skrällpoäng i derbyt

Stand up-ikon kommer till Kungsbacka med ny show
KULTUR & NÖJE 2025-12-09 KL. 20:30
Premium

Stand up-ikon kommer till Kungsbacka med ny show

"Det blir åldersdiskriminering, fast motsatt"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-12-10 KL. 21:27
Särö tog skrällpoäng i derbyt
Premium | NYHETER 2025-12-10 KL. 18:17
Fartygskollision utanför Onsala

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

En inköpt chiliplanta när Mikael Oskarsson var 15 år blev starten på hans chiliresa. Efter år av förberedelser drog han igång sin egen tillverkning av chilisås i Mulles Chili förra året.