Klik venligst
DEBATT 2018-05-08 KL. 11:22

Oroande om hemtjänsten

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Niklas Mattsson
Kristdemokraterna i Kungsbacka

 

Vi kan inte ha det så i Kungsbacka att människor som har behov av hemtjänst inte får den omsorg de behöver.

 

Under en längre tid har vi nu kunnat ta del av oroande läsning om hemtjänsten i lokalpressen. Det handlar både om hur personalen har det på jobbet och om vad de som är beroende av hemtjänst får för omsorg. Detta är oroande och för oss Kristdemokrater betyder det att detta måste granskas.

 

Vi är övertygade om att hemtjänstpersonalen gör sitt bästa för att leverera god omsorg till dem de besöker. Men för att kunna göra det måste man också ha tiden som krävs för varje insats. Det går inte att hinna med om restiden inte är inplanerad i schemat.

 

Om en människa är beviljad en viss tid hemtjänst för att få det stöd och den hjälp man har behov av, så ska den tiden också finnas när hemtjänsten kommer. Det ska inte vara så att man får kortare tid för att resan inte är planerad. Biståndsbedömningen är gjord utifrån det behov personen har och det behovet minskar inte bara för att kommunen inte planerar med restid.

 

Vi kan inte ha det så i Kungsbacka att människor som har behov av hemtjänst inte får den omsorg de behöver. Man ska kunna lita på att det man har blivit beviljad kommer att levereras. Om man betalar för ett visst antal timmar hemtjänst, ska man få dessa timmar.

 

Detta är också en fråga om arbetsmiljö. Om det behövs mer personal för att klara det åtagande kommunen har att leverera hemtjänst, så får man anställa fler personer. De människor som jobbar inom hemtjänsten måste ha rimliga förutsättningar att kunna ge omsorg av god kvalitet. Det har man inte om man inte får tid till förflyttning eller om man inte har tid att stanna den tid som är utlovad.

 

Kristdemokraterna i Kungsbacka tycker att det har blivit tydligt att hemtjänsten behöver ses över. Vi måste kunna garantera att människor får den omsorg de är berättigade att få och personalen inom hemtjänsten måste ges rätt förutsättningar att göra ett bra jobb. De som har behov av hemtjänst i Kungsbacka ska kunna lita på att välfärden fungerar.



Klik venligst

TV-klipp och nyheter

Pandemin stoppade måleriet – hittade tillbaka genom studier
2026-05-29 KL. 18:00
Premium

Pandemin stoppade måleriet – hittade tillbaka genom studier

Nu hyllar 29-åringen farmorn i ny utställning i Onsala

Backabranden och tjurattack – larmen han minns
NYHETER 2026-05-28 KL. 20:45
Premium

Backabranden och tjurattack – larmen han minns

Valldabon stämplar ut efter 47 år i ambulansen

Stora scenen väntar – Daniel redo för Sweden Rock
KULTUR & NÖJE 2026-05-28 KL. 20:00
Premium

Stora scenen väntar – Daniel redo för Sweden Rock

Berättar om turnéer, Broder Daniel och jobbet som kock

Så går Aranäs nybygge:
HANDBOLL 2026-05-28 KL. 19:30
Premium

Så går Aranäs nybygge: "Vi ska ha en bättre trupp än förra säsongen"

✔ Viktigaste positionen ✔ Så många ska in ✔ En eventuell comeback

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.