Nu är mattbedragaren i farten igen. Han erbjuder ”gamla kunder” en silkesmatta som tack, men målet är att ta sig in i deras hem.
Så sent som i våras berättade Norra Halland om bedragaren. Mannen hävdar att han haft stora mattbutiker i Göteborg men dragit sig tillbaka och nu vill tacka trogna kunder genom att ge dem en matta ur resterande lager.
– Han var väldigt trevlig, och sa att han skulle pensionera sig i Genève, berättar en 80-årig man i Vallda som fick besök på tisdagen.
Men 80-åringen förstod snabbt att inte allt stod rätt till och släppte inte in bedragaren i huset.
– Jag ifrågasatte hans historia och det visade sig han att nästan inte kunde något om mattor. Då försvann han snabbt i sin bil.
– Och den bilen visade att han knappast är miljonär. Den var gammal och genomrostig. Någon matta lämnade han inte heller…
Enligt polisen är billiga eller gratis mattor ett återkommande sätt att försöka ta sig in hos äldre. Man uppmanar alla som drabbas att göra en anmälan om bedrägeriförsök.
"Ditt förbannade ansvar att hålla avstånd"
Utredning för att klara minskade elevkullar
Hans Qvant är starkt kritisk mot vissa beteenden på E6
18 indragna körkort på en helg. Bara i Kungsbacka. Polisen önskar att mycket ska förändras när det gäller trafiken på E6. – Vi måste skapa en annan kultur. Det går inte en dag utan att jag blir irriterad, säger Hans Qvant, chef för trafikpolisen i Halland.