NYHETER 2026-05-13 KL. 07:10

Efter 40 år i branschen – taxibolag går i konkurs

Av Julia Sandstén Vikberg

Taxibolaget har funnits sedan slutet av 80-talet. Nu går bolaget i konkurs.

Efter 40 år i branschen – taxibolag går i konkurs
Kungsbacka Taxi & Handikapptransport går i konkurs. Foto: Privat

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Kungsbacka Taxi & Handikapptransport har funnits sedan 1987 och är framför allt inriktat på specialtransporter, färdtjänst och sjukresor. I början av maj gick det i konkurs.

– Vi gick in i ett avtal med Göteborgs Buss som visade sig inte vara något vidare bra. Så det är det stora skälet. Det har inte lönat sig. Det har vi hållit på med i tre år nu och har fått en del förändringar men det blir lite för lite, lite för sent. Ovanpå det har vi haft omgångar med prisutvecklingar som har varit utöver det normala med skenande priser på framför allt drivmedel men även andra delar har ökat i pris, säger Lars Scatlövius, vd på Kungsbacka Taxi & Handikapptransport.

Bolaget har ett avtal med Hallandstrafiken om att utföra specialtransporter och har omkring 20 anställda. Vad som nu händer med verksamheten är oklart.

– Vi får se om det är någon som kommer att ta över verksamheten. Avtal finns i botten med Hallandstrafiken och Hallandstrafiken behöver ha transporter utförda, det är bara fråga om vem som ska utföra dem. Så någon form av fortsättning blir det ju. Det är inte helt lätt att få tag i vare sig fordon eller förare så det finns säkert ett intresse av att ta över verksamheten på något vis, säger Lars Scatlövius.

Han tror inte att konkursen innebär att de som använder bolagets transporter kommer att stå helt utan transportmöjligheter.

– Det är en gränsöverskridande verksamhet så det kan komma förare från till exempel Varberg eller Halmstad och köra dem, för allt tillhör Hallandstrafiken. Det kan bli lite slitningar, men de brukar lösa sig. Det finns alltid bolag som är intresserade av att köra dem, säger Lars Scatlövius.

Bolaget är en del av Kungsbacka Taxi, men det är enbart Kungsbacka Taxi & Handikapptransport som går i konkurs, och inte Kungsbacka Taxi.



Lek i skogen på Fritidshemmens dag
NYHETER 2026-05-12 KL. 18:15
Premium

Lek i skogen på Fritidshemmens dag

Aranäsprofilen ser ut att lämna
HANDBOLL 2026-05-12 KL. 17:30
Premium

Aranäsprofilen ser ut att lämna

Från två kvadrat till egen keramikstudio
KULTUR & NÖJE 2026-05-12 KL. 16:00
Premium

Från två kvadrat till egen keramikstudio

Sanna gör debut – redo för sin första konstrunda

Stor intervju: Gustav Lundgren efter att VM-drömmen krossades
FOTBOLL 2026-05-12 KL. 07:25
Premium

Stor intervju: Gustav Lundgren efter att VM-drömmen krossades

✔ Stödet efter skadan ✔ Pappans bortgång ✔ "Det var inte min sista landskamp"

Paret vill göra den sanka ängen till ett paradis för djur
NYHETER 2026-05-11 KL. 19:00
Premium

Paret vill göra den sanka ängen till ett paradis för djur

En vattenspegel ökar mångfald och minskar utsläpp

Havet mår inte bra – så kan utsläppen minska
NYHETER 2026-05-11 KL. 18:00
Premium

Havet mår inte bra – så kan utsläppen minska

Alla krafter måste samverka för att få bort näringssalter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-05-12 KL. 18:15
Lek i skogen på Fritidshemmens dag
Premium | HANDBOLL 2026-05-12 KL. 17:30
Aranäsprofilen ser ut att lämna
Premium | SPORT 2026-05-12 KL. 14:45
Första pusselbiten på plats i lagbygget

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.