DEBATT 2025-01-03 KL. 10:00

Debatt: Viktigt med miljardsatsningar på svensk forskning

Debatt: Viktigt med miljardsatsningar på svensk forskning
Satsning på svensk forskning är nödvändig anser Liberalerna. Akrivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Sverige ska inte vara landet lagom. Vi ska vara en ledande kunskapsnation som inte bara delar ut Nobelpris, utan också vinner dem. Därför lägger Liberalerna i regeringen fram en forskningsproposition som innehåller historiska miljardsatsningar på svensk forskning och vetenskap.

Sverige hade inte blivit det land vi är i dag utan vår starka tradition av utbildning, forskning och innovation. Det är svenska innovationer och företag som bidrar till det välstånd som går till duktiga lärare i klassrummet, en bra omsorg för farfar och en trygg vård för lillasyster som mår dåligt.

Sverige är hem till världsledande företag och industrier inom flera olika branscher. Men vi riskerar att bli omsprungna av andra forskningsländer när den internationella konkurrensen hårdnar. AI-revolutionen och klimatomställningen har startat en ny teknik-kapplöpning mot framtiden.

Det ställer höga krav på Sverige – ska vi fortsätta tävla mot de bästa i världen när det kommer till teknikutveckling och spetsforskning måste vi göra nödvändiga investeringar.

Med Liberalerna i regeringen görs därför en historisk satsning på svensk forskning. Den nya forskningspropositionen innehåller satsningar på 6,5 miljarder kronor med fokus på bland annat spjutspetsforskning och banbrytande teknologi.

Liberalerna i regeringen satsar stort på banbrytande teknik för att hänga med i AI-utvecklingen och möta behoven i klimatomställningen. Vi utvecklar svenska forskningsmiljöer för att locka och behålla de bästa forskarna. Vi prioriterar rymdforskning men också förståelsen för vilka metoder som funkar bäst i skolan för att möta läskrisen.

Sverige gick en gång i tiden från ett fattigt land till ett rikt land – mycket tack vare utbildningslinjen, ett starkt företagsklimat och nya tekniska innovationer. Med rätt investeringar nu kan vi säkra vårt välstånd även i framtiden.

Men det kräver också en ambitionshöjning. För Liberalerna är det självklart. Sverige ska inte bara vara ett land som delar ut Nobelpris. Vi ska vara ett land som vinner dem.

Johan Pehrson (L) partiledare

Monica Neptun (L) gruppledare Kungsbacka

Jan Eric Knutas (L) ledamot nämnden för Gymnasie- och arbetsmarknad



TV-klipp och nyheter

Så gick snöröjningen enligt kommunen
2026-01-08 KL. 12:05
Premium

Så gick snöröjningen enligt kommunen

"Jätteimponerad av mina medarbetare"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-01-08 KL. 12:05
Så gick snöröjningen enligt kommunen
Premium | SPORT 2026-01-08 KL. 10:30
16-åringen från Onsala frälste Halland
Premium | SPORT 2026-01-08 KL. 09:30
Skyttedrottningen klev fram och avgjorde

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

Det var nedläggningshotat redan på 1990-talet och det var mycket tack vare Ulla Ahlqvist-Karlsson som biblioteket i Idala överlevde. Över 30 år senare hålls verksamheten vid liv och ansvarig för det som kan vara det minsta biblioteket i Sverige är dottern Josefin Karlsson.