Läste nyligen i tidningen att kommunen inkasserat 1 968 150 kronor på felparkerade bilar under år 2024. Pengar som skall gå till åtgärder som berör trafik i Kungsbacka. Vore intressant att få veta vilka dessa blivit.
Om man får in så mycket på felparkerade fordon hur mycket får man då inte in på rättparkerade och betalda parkeringar ?
Finns snart inte en plats i kommunen utan att den skall straffas med avgift, tänker på sommaren då det inte finns en kommunal badplats utan avgift.
Har besökt Varberg och Falkenbergs stränder under föregående år, där kan man parkera gratis. Men vår kommun vill tydligen in värna om oss.
Tack för ordet
Specialisterna om alternativen för framtidens trafik
Råkar du ha en stålbrynja eller medeltida soldatkläder i garderoben? Då är du välkommen till riddarbatalj i Frillesås i sommar. Bakom evenemanget står en dansk historiker som blev så fascinerad av riddarkulturen att han skaffade full rustning och lärde sig rida. – Folk förstår inte idag vad det innebar att vara en riddare!


