DEBATT 2025-02-05 KL. 10:00

Debatt: Vart går pengarna från felparkerade bilar?

Debatt: Vart går pengarna från felparkerade bilar?
Debattartikeln handlar om avgifter för felparkerade bilar och vart de går. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Läste nyligen i tidningen att kommunen inkasserat 1 968 150 kronor på felparkerade bilar under år 2024. Pengar som skall gå till åtgärder som berör trafik i Kungsbacka. Vore intressant att få veta vilka dessa blivit.

Om man får in så mycket på felparkerade fordon hur mycket får man då inte in på rättparkerade och betalda parkeringar ?

Finns snart inte en plats i kommunen utan att den skall straffas med avgift, tänker på sommaren då det inte finns en kommunal badplats utan avgift.

Har besökt Varberg och Falkenbergs stränder under föregående år, där kan man parkera gratis. Men vår kommun vill tydligen in värna om oss.

Tack för ordet



Nästa bostadsområde tar fart – 170 nya hem planeras
NYHETER 2025-11-24 KL. 07:45
Premium

Nästa bostadsområde tar fart – 170 nya hem planeras

Villor och radhus ska växa på åkern vid Lillån

TV-klipp och nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-11-23 KL. 18:55
Möt den oväntade Frillesåssupportern
Premium | SPORT 2025-11-23 KL. 17:54
TV: Profilen om lagets överlägsenhet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Allt fler väljer bort alkoholen. Men sommeliern Attia Franzén tyckte att något saknades bland de alkoholfria alternativen. Nu lanserar han Parispojken där drycker skapas för att passa till specifika maträtter och tilltugg. – Jag tror att många dricker mindre, men finare, säger Attia Franzén.