DEBATT 2024-11-06 KL. 16:00

Debatt: I Sverige kör vi med kollektivavtal

Debatt: I Sverige kör vi med kollektivavtal
"Våra medlemmar på Tesla ska självklart ha lika trygga villkor som på bilverkstaden mittemot," skriver dagens debattör. Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

I Sverige är det arbetsmarknadens parter – inte politikerna – som gör upp om spelreglerna på arbetsmarknaden. Det ger löntagarna trygga villkor, samtidigt som arbetsgivarna får schysst konkurrens. Och det gör att Sverige har väldigt få konflikter på arbetsmarknaden.

IF Metalls konflikt med Tesla är ett undantag. I dagarna har den pågått ett helt år. För Tesla respekterar inte vår svenska arbetsmarknadsmodell – de vägrar fortfarande att teckna kollektivavtal.

Våra medlemmar på Tesla ska självklart ha lika trygga villkor som på bilverkstaden mittemot. Det är viktigt för hela motorbranschen. För om en arbetsgivare tillåts dumpa villkoren, så kommer andra företag riskera att slås ut eller vilja följa efter för att kunna konkurrera.

Så kan vi inte ha det. För så fungerar det inte i Sverige. Här kör vi med kollektivavtal.

Sanna Svensson

ANNONS



TV-klipp och nyheter

2026-07-21 KL. 22:05

Inbrott i bil

BUP nekar barn intyg för Lisebergsbesök
2026-07-21 KL. 20:00
Premium

BUP nekar barn intyg för Lisebergsbesök

Uppsats i ljusterapi ledde till stipendium
2026-07-21 KL. 18:00
Premium

Uppsats i ljusterapi ledde till stipendium

Rejäl investering – robotar tar över på gräsytorna
NYHETER 2026-07-21 KL. 11:15
Premium

Rejäl investering – robotar tar över på gräsytorna

Satsning ger Teknik tid att göra annat

Brand i villa i Kullavik
NYHETER 2026-07-20 KL. 16:42

Brand i villa i Kullavik

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

BLÅLJUS 2026-07-21 KL. 22:05
Inbrott i bil

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.