DEBATT 2022-04-20 KL. 15:00

Debatt: Fler tågstopp – fler åkande och bättre för miljön

Debatt: Fler tågstopp – fler åkande och bättre för miljön

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Liberalerna har drivit frågan om att fler tåg ska stanna i Åsa och vi har nått stora framgångar. Vi har nu fler turer mellan Göteborg och Åsa på morgonen och eftermiddagen.
Det är bra för miljön och klimatet att fler kan ta tåget till jobbet.
Vi har även fått tåget som går till Köpenhamn att stanna i Åsa på helger. Underbart för oss som gärna åker söderut och återigen kunna ta tåg i stället för bil. Vi Liberaler är glada för detta, men inte nöjda. Det finns, trots förbättringar, stora luckor i tidtabellen.
Ytterligare Öresundståg bör kunna stanna i Åsa utanför rusningstrafik på dagen och kvällar.
Vi Liberaler ger oss inte. Vi fortsätter att arbeta för fler tågstopp och driver frågan om en station i Frillesås. Fler tåg – bättre för miljön.

Hanna Schölander (L), kandiderar till regionfullmäktige och riksdagskandidat, åsabo
Madelene Höök (L), kandiderar till kommunfullmäktige,
frillesåsbo


Aranäsprofilen om att vända hem till Sverige
HANDBOLL 2026-08-14 KL. 20:00
Premium

Aranäsprofilen om att vända hem till Sverige

✔ Kontakten med moderklubben ✔ Fiaskot i Danmark ✔ Varför det blev Blekinge

TV-klipp och nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-08-14 KL. 16:30
Flera anmälningar om falska biljetter
Premium | NYHETER 2026-08-14 KL. 13:15
Nu blir röstkorten digitala

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.