Signaturen "Fotgängare" (NH 1 april) har helt rätt. Det är olyckligt att kommunen valt att ersätta de säkrare övergångsställena med gångpassager på ett flertal ställen i innerstaden.
Det är överhuvudtaget svårt att vara fotgängare i Kungsbacka. I innerstaden tas trottoarerna till stor del upp av trottoarserveringar till glädje för dem som önskar insupa avgaser tillsammans med fikat/maten. Cyklister transporterar sig tämligen ohämmat på gångbanor och trottoarer, lyckligt ovetande/oupplysta? om att det är strängeligen förbjudet för andra än små barn att därstädes framföra cykel.
Gör något åt eländet! Bäst vore att göra hela innerstaden bilfri!
Ska ge stöd för ökat förebyggande arbete
Bod med redskap och möbler får inte byggas upp efter brand
Dan och Gull-Britt Svenningsson är så kallade långliggare
✔ Varför han lämnar NHL ✔ Intresset från andra SHL-lag ✔ Drömmen som inte släckts
"De har varit överlägsna hela säsongen"
"En oerhört expansiv budget"
Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.