Klik venligst
DEBATT 2025-04-04 KL. 10:00

Debatt: En bilfri innerstad

Debatt: En bilfri innerstad
Hellre säkra övergångsställen än gångpassager, menar insändarskribenten. Foto: Christina Nordwall

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Signaturen "Fotgängare" (NH 1 april) har helt rätt. Det är olyckligt att kommunen valt att ersätta de säkrare övergångsställena med gångpassager på ett flertal ställen i innerstaden.

Det är överhuvudtaget svårt att vara fotgängare i Kungsbacka. I innerstaden tas trottoarerna till stor del upp av trottoarserveringar till glädje för dem som önskar insupa avgaser tillsammans med fikat/maten. Cyklister transporterar sig tämligen ohämmat på gångbanor och trottoarer, lyckligt ovetande/oupplysta? om att det är strängeligen förbjudet för andra än små barn att därstädes framföra cykel.

Gör något åt eländet! Bäst vore att göra hela innerstaden bilfri!



Klik venligst
Stor efterfrågan på djurvård – nu växer kliniken
NYHETER 2026-05-23 KL. 09:00
Premium

Stor efterfrågan på djurvård – nu växer kliniken

Satsar på fler anställda och dubbelt så stora lokaler

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-05-24 KL. 17:38
IFK Fjärås kvitterar i slutminuten

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.