Klik venligst
DEBATT 2021-11-18 KL. 11:00

Debatt: Alltför många i Halland dör av plötsligt hjärtstopp

Debatt: Alltför många i Halland dör av plötsligt hjärtstopp

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

De flesta som drabbas av plötsligt hjärtstopp utanför sjukhus dör. Endast 29 av 226 drabbade i Halland överlevde 2019, trots hjärt-lungräddning. För att rädda fler liv måste landets regionpolitiker och Sveriges kommuner och regioner agera för att korta ner ambulansernas utryckningstider.
Plötsligt hjärtstopp innebär att hjärtat av olika orsaker stannar och orsakar syrebrist. Hälften av dem som drabbas är till synes friska människor utan tidigare symptom. Majoriteten är medelålders och äldre, men även unga, vältränade drabbas. Utanför sjukhus drabbas varje år ungefär 6 000 personer i Sverige av hjärtstopp där hjärt-lungräddning påbörjas. Endast 600 överlever.
Varje minut utan livräddande insatser minskar chansen att överleva. Därför är det allvarligt att ambulansernas utryckningstid mer än fördubblats, från fem till tolv minuter på riksnivå sedan 90-talet. Forskning visar att 3–4 minuter kortare utryckningstid kan rädda ytterligare 200–300 liv varje år.

Hjärt-lungräddning i väntan på ambulans ger den drabbade mer än dubbelt så stor chans att överleva. Om en hjärtstartare används inom tre minuter ökar överlevnadschansen till 70–80 procent. Därför måste vittnen på plats snabbt ringa 112, utföra hjärt-lungräddning och hämta hjärtstartare.
De flesta hjärtstopp sker hemma, men få hjärtstartare finns där människor bor. Många känner inte heller till var de finns. En ny Sifo-undersökning som Hjärt-Lungfonden har beställt visar att mindre än en tredjedel av svenskarna vet var närmaste hjärtstartare finns där de bor.
För att rädda fler liv krävs:
Kortare responstid. Landets regionpolitiker och SKR måste agera på de ökande utryckningstiderna. Det kräver nationella mål och uppföljning för larmcentralernas hantering av 112-samtal om misstänkta hjärtstopp. Detsamma gäller ambulansernas tillgänglighet, som varierar stort mellan regioner.
Fler och synliga hjärtstartare. Alla utryckningsfordon i Sverige bör ha hjärtstartare. Det behövs fler hjärtstartare i bostadsområden och fler bör investera i hjärtstartare. Alla hjärtstartare ska synas väl och registreras på hjartstartarregistret.se.

Kristina Sparreljung, generalsekreterare för Hjärt-Lungfonden
Jan Nilsson, ordförande för Hjärt-Lungfondens forskningsråd
Johan Herlitz, läkare, professor i prehospital akutsjukvård, Högskolan i Borås


Klik venligst
Här är Kungsbackas nya namn i riksdagen
NYHETER 2026-09-25 KL. 07:30
Premium

Här är Kungsbackas nya namn i riksdagen

"Fantastiskt, men också ansvarsfullt"

Stjärnan som blixtvärvades innan premiären
HANDBOLL 2026-09-24 KL. 19:45
Premium

Stjärnan som blixtvärvades innan premiären

✔ Därför återvände han ✔ Intresset från andra klubbar ✔ Förväntningarna

Författarens udda grepp – släpper bok utan vanlig text
NYHETER 2026-09-24 KL. 19:00
Premium

Författarens udda grepp – släpper bok utan vanlig text

I den nya ungdomsromanen berättas hela historien genom sms och illustrationer

Onsalakaptenen inför säsongen
SPORT 2026-09-24 KL. 15:15
Premium

Onsalakaptenen inför säsongen

✔ Piken mot lokalrivalen ✔ "Fick smaka lite" ✔ Att vara en fossil

Stor intervju med Aranäs kantlöfte
HANDBOLL 2026-09-24 KL. 11:00
Premium

Stor intervju med Aranäs kantlöfte

✔ Nyckelrollen ✔ Tuffa fjolåret ✔ Nybygget

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.