DEBATT 2021-02-24 KL. 16:00

Debatt: En likvärdig äldrevård

Debatt: En likvärdig äldrevård

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter


Vår statsminister upprepar som ett mantra vikten av att nu styra upp äldrevården och göra om och göra rätt så att våra äldsta får det de väl förtjänar.

Kanske Kungsbacka kommun ska gå i täten och visa upp en likvärdig äldrevård på alla enheter. Med samma kvalitetskrav på språkförståelse, omsorg, engagemang och personlig vård.


Jag läser i media att våra politiker nu ifrågasätter avtalet med Vardaga. Kan vi hoppas på att man avslutar samarbetet snarast och avbryter planen på att låta Vardaga överta driften av Ekhaga vård och omsorgsboende på Onsala?


Jag har haft förmånen att få ta del av Ekhagas/Humanas vård och omsorg. Min nyss avlidna mor (ej covid-19) var så väl omhändertagen där och jag som anhörig fick den återkoppling jag kunde önska. Personal, sjuksköterska och läkare stämde av vård och insatser med mig per telefon efter att besöksförbudet infördes. Min uppfattning är att ledningen har varit fast och trygg för de anställda så de visste vad som gällde under denna svåra tid.


Jag har inte för ett ögonblick oroats för att min mor inte fick den omsorg hon så väl förtjänade efter 99 år och många inbetalade skattekronor.






Therese fortsätter tuffa kampen mot cancern
NYHETER 2025-12-08 KL. 20:15

Therese fortsätter tuffa kampen mot cancern

"Jag ska bli en av de få som lever med en hjärntumör i tio år"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

En inköpt chiliplanta när Mikael Oskarsson var 15 år blev starten på hans chiliresa. Efter år av förberedelser drog han igång sin egen tillverkning av chilisås i Mulles Chili förra året.