BLÅLJUS 2020-04-21 KL. 15:20

Åtalas för knivskärning utanför skola

Det rubricerades först som rån men ändrades till grov misshandel. Nu åtalas två unga män misstänkta för att ha knivskurit en tonåring utanför Elof Lindälvs gymnasium i vintras. De misstänkta har suttit häktade sedan dess.

Åtalas för knivskärning utanför skola
Brottsoffret stannade en busschaufför efter överfallet och fick hjälp.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Det var i mitten av januari som en 19-årig kille anmälde att han blivit rånad av tre unga män utanför Elof Lindälvs gymnasium sent en vardagskväll.
19-åringen blev slagen till marken och en av männen drog fram en kniv och högg mot honom. Kniven träffade armen.

Springande tog han sig från platsen, men tappade bland annat sin mobiltelefon och sin ryggsäck. De sakerna plockade gärningsmännen på sig.
Därmed rubriceras brottet nu som grov misshandel, och inte som rån som det gjordes först.

Tidigare dömda


Tre unga män var på platsen, men en av dem deltog inte i överfallet och kunde avföras som misstänkt.

De båda misstänkta är två män i knappa 20-årsåldern som är dömda sedan tidigare för bland annat grovt rån. De dömdes senast tillsammans i maj 2018 till sluten ungdomsvård för en serie butiksrån.

När åtal nu väckts blir förundersökningen offentlig. Den visar att 19-åringen haft ytlig kontakt med de åtalade tidigare och att de misstänkte honom för en tidigare oförrätt relaterad till narkotikaaffärer. 19-åringen menar dock att de tagit fel på person och att han trodde det var utrett, då de stött på varandra tidigare. Han säger också att han inte har något med narkotika att göra.

Hade bestämt träff

Kvällen för överfallet hade mannen som avfärdades från misstanke, bestämt träff med 19-åringen. Han menar dock att han inte visste att hans kompisar skulle hoppa på 19-åringen.

Någon dag efter rånet stötte en kompis till brottsoffret på de åtalade männen på Resecentrum. Efter visst tjafs lämnade de då tillbaka 19-åringens mobiltelefon till kompisen.
Polisen kom till platsen och fann att de båda misstänkta bar kniv. De åtalas därmed också för grovt brott mot knivlagen, då de rör sig i kriminella miljöer, var påverkade av narkotika och är tidigare dömda för samma brott.



En av de misstänkta sa då att han har kniv bara för att irritera polisen, eftersom ”polisen alltid blir arga när de hittar knivar på honom och han tycker det är kul.”

I förhören om överfallet säger de båda misstänkta inget annat än ”inga kommentarer.”
De har suttit häktade sedan mitten av januari.

Tidigare i NH:

Sökte vapen efter rån – hittade stor mängd kokain

Häktad rånare tidigare dömd

 

I sommar uppfyller Marie en dröm
FAMILJ 2025-05-20 KL. 18:00
Premium

I sommar uppfyller Marie en dröm

”Jag ser verkligen fram emot detta!”

En större intervju med backlöftet efter flytten
ISHOCKEY 2025-05-20 KL. 15:08
Premium

En större intervju med backlöftet efter flytten

✔ Utebliven speltid ✔ Hoppandet mellan klubbarna ✔ Nya klubbvalet

Nya innedrogen säljs helt fritt i Kungsbacka
NYHETER 2025-05-20 KL. 11:55
Premium

Nya innedrogen säljs helt fritt i Kungsbacka

”Det går att köpa på många platser, sedan fungerar det som Foodora”

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-05-21 KL. 14:00
53-åringen får äntligen debutera

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gabriella var rädd för vatten – nu är livet skutor och havet

Gabriella var rädd för vatten – nu är livet skutor och havet

Gabriella var livrädd för vatten men en skolresa förändrade allt. Nu är havet hennes liv och sedan 15 år tillbaka jobbar hon på och med Ostindiefararen Götheborg. Fast nästa äventyr är en långsegling med man och barn i egen båt.