Klik venligst
DEBATT 2020-07-29 KL. 19:00

Debatt: Vem har ansvar för kultur- och miljövård?

Debatt: Vem har ansvar för kultur- och miljövård?
Bygglovshandlingarna för Kungsbacka TK:s tennishall på Björkris har skickats in.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Under de första åren på 2000-talet såg dåvarande kommunalrådet Ulf Person till att kommunen förvärvade lantbruksfastigheten Skårby 3:4 i Björkris. Han hade stort stöd hos den dåvarande kommunantikvarien. Man hade för avsikt att bevara en ”grön lunga” kring den välbevarade äldre bebyggelsen.


Enligt riksantikvarieämbetets bebyggelseregister finns, utöver Björkris prästgård/biskopsgård och den gamla skolan, fem byggnader i området registrerade då de tillmäts ett särskilt kulturhistoriskt värde.
Riksdagen har gett i uppdrag att inventera all kulturhistoriskt värdefull bebyggelse. Detta för att vårt kulturarv i form av byggnader och miljöer bevaras och för att det är viktigt för livskvaliteten i närområdet, i länet och kanske för hela Sveriges kulturarv.


Med anledning av artikel i lokalpressen, där klubbchefen i tennisklubben lät förstå att bygghandlingar för en tennishall på Skårby 3:4 var inlämnade och att han önskade snabb handläggning innan semestern, reagerade grannar och begärde ut lovhandlingar.
Vad fann vi, jo en 9 000 kvadratmeter byggyta stor hall med en nockhöjd på 13,35 meter inklämd mellan Kvarntorpsvägen och ICA Maxi! Av inskickade frågor har vi fått svar på max 20 procent. Byggnadsnämnden har begärt in en mängd kompletterande uppgifter till i augusti.


Vi återkommer! Vi är inte mot tennishall, men vi anser att det måste finnas en bättre lokalisering i denna expansiva kommun. Varför inte norr Beijer vid Hede station ?


Om någon är intresserad om bebyggelsen vid Skårby 3:4, begär ut KS 2019-00559 från info@kungsbacka.se



Läs mer:

Grannar kritiska mot tennishall

Arbetet med tennishallen i fas

 

Klik venligst
Stor efterfrågan på djurvård – nu växer kliniken
NYHETER 2026-05-23 KL. 09:00
Premium

Stor efterfrågan på djurvård – nu växer kliniken

Satsar på fler anställda och dubbelt så stora lokaler

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-05-24 KL. 17:38
IFK Fjärås kvitterar i slutminuten

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.