NYHETER 2023-02-17 KL. 13:57

Tåg ställs in på grund av stormen

Av Ronny Karlsson

Nu börjar tågtrafiken påverkas av den kommande stormen som ska dra in över Kungsbacka under fredagskvällen. Nu ställer Öresundståg in avgångar med start 18.00.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det är tågen mellan Malmö och Göteborg som ställs in, och därmed påverkas pendlare som brukar ta de tågen. Tågen ska enligt planen börja att rulla igen klockan 12.00 på lördag.

Hallandstrafiken uppger att Kungsbackapendeln ska gå som vanligt, så för resenärerna finns fortfarande alternativ. Redan under torsdagen meddelades att det skulle ställas in tåg i Västsverige, men resande från Kungsbacka ska i alla fall kunna ta sig till Göteborg.

Däremot blir det svårare för de personer som tänkt resa söderut. För den som tänkt ta bilden söderut kan det vara bra att veta att det finns planer på att stänga öresundsbron under kvällen och natten.

Läs också:

Ellevio stärker upp – och ber om tålamod

Inför stormen - detta ska du tänka på



Andra raka segern för Onsala
FOTBOLL 2025-09-14 KL. 16:59
Premium

Andra raka segern för Onsala

Emil och Oliver prisades för sina A-traktorer
NYHETER 2025-09-14 KL. 16:45
Premium

Emil och Oliver prisades för sina A-traktorer

På landets största EPA-träff hamnade de på prispallen

Vattenskada i Gottskär
NYHETER 2025-09-14 KL. 14:29

Vattenskada i Gottskär

City gick segrande ur sjumålsderby
FOTBOLL 2025-09-13 KL. 17:11
Premium

City gick segrande ur sjumålsderby

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-09-15 KL. 10:18
Sporthelgen i korthet
Premium | SPORT 2025-09-15 KL. 10:00
18–åringen vann hemmatävlingen
Premium | SPORT 2025-09-14 KL. 19:13
BILDEXTRA från folkracet
Premium | FOTBOLL 2025-09-14 KL. 16:59
Andra raka segern för Onsala

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.