NYHETER 2024-11-09 KL. 17:31

Man försökte ta sig in i bil – polisen larmades

Av Julia Sandstén Vikberg

När en person stod i kö med sin bil till en hamburgerrestaurangs drive thru i Hede inträffade något oväntat. En okänd man försökte slita upp dörren och ta sig in i bilen.

Man försökte ta sig in i bil – polisen larmades

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var vid 14-tiden på lördagseftermiddagen som en person stod i drive thru-kön med bilen och noterade hur en man försökte ta sig in i bilen.

– En man försökte slita upp dörren och ta sig in och ropade att personen skulle köra. Men omständigheterna gjorde att mannen inte kunde ta sig in, säger August Brandt, presstalesperson på polisen i Region Väst.

Mannen sprang då iväg från platsen. Polisen larmades men har inte skrivit någon anmälan om brott.

– Men vi håller utkik efter den här mannen om det skulle vara någon som inte mår bra eller något annat, säger August Brandt.

Mannen ska vara i yngre medelåldern. Polisen har hittills inte fått in någon ny rapport gällande mannen.



Från grafisk designer till trädgårdsmästare
NYHETER 2025-09-16 KL. 21:00
Premium

Från grafisk designer till trädgårdsmästare

Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser
FAMILJ 2025-09-16 KL. 18:00
Premium

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser

Guiden Lars Persson vill lyfta Säröbanan och Budskär

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.