NYHETER 2024-11-09 KL. 17:31

Man försökte ta sig in i bil – polisen larmades

Av Julia Sandstén Vikberg

När en person stod i kö med sin bil till en hamburgerrestaurangs drive thru i Hede inträffade något oväntat. En okänd man försökte slita upp dörren och ta sig in i bilen.

Man försökte ta sig in i bil – polisen larmades

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var vid 14-tiden på lördagseftermiddagen som en person stod i drive thru-kön med bilen och noterade hur en man försökte ta sig in i bilen.

– En man försökte slita upp dörren och ta sig in och ropade att personen skulle köra. Men omständigheterna gjorde att mannen inte kunde ta sig in, säger August Brandt, presstalesperson på polisen i Region Väst.

Mannen sprang då iväg från platsen. Polisen larmades men har inte skrivit någon anmälan om brott.

– Men vi håller utkik efter den här mannen om det skulle vara någon som inte mår bra eller något annat, säger August Brandt.

Mannen ska vara i yngre medelåldern. Polisen har hittills inte fått in någon ny rapport gällande mannen.



Nöjeskrönika:
KRÖNIKOR 2026-06-19 KL. 14:00
Premium

Nöjeskrönika: "Nu vänder det"

Elsparkcyklar skapar allt fler problem i trafiken
NYHETER 2026-06-18 KL. 19:00
Premium

Elsparkcyklar skapar allt fler problem i trafiken

"Vi måste ta de här samtalen med våra barn"

Bakom kulisserna: När Frillesås körde årets tuffaste pass
BANDY 2026-06-18 KL. 18:00
Premium

Bakom kulisserna: När Frillesås körde årets tuffaste pass

✔ Spyor ✔ Psykningar ✔ "Lever han eller?"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.