NYHETER 2024-11-09 KL. 17:31

Man försökte ta sig in i bil – polisen larmades

Av Julia Sandstén Vikberg

När en person stod i kö med sin bil till en hamburgerrestaurangs drive thru i Hede inträffade något oväntat. En okänd man försökte slita upp dörren och ta sig in i bilen.

Man försökte ta sig in i bil – polisen larmades

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var vid 14-tiden på lördagseftermiddagen som en person stod i drive thru-kön med bilen och noterade hur en man försökte ta sig in i bilen.

– En man försökte slita upp dörren och ta sig in och ropade att personen skulle köra. Men omständigheterna gjorde att mannen inte kunde ta sig in, säger August Brandt, presstalesperson på polisen i Region Väst.

Mannen sprang då iväg från platsen. Polisen larmades men har inte skrivit någon anmälan om brott.

– Men vi håller utkik efter den här mannen om det skulle vara någon som inte mår bra eller något annat, säger August Brandt.

Mannen ska vara i yngre medelåldern. Polisen har hittills inte fått in någon ny rapport gällande mannen.



Dubbelfesten gick i mål hos KTK
SPORT 2026-04-19 KL. 20:07
Premium

Dubbelfesten gick i mål hos KTK

BILDEXTRA: 49 Bilder från derbyt
FOTBOLL 2026-04-18 KL. 16:07
Premium

BILDEXTRA: 49 Bilder från derbyt

16-åringens storspel räckte inte: ”Matchens spelare utan tvekan”

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-04-20 KL. 11:47
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.