Första badrullstolen på plats
Av Johanna Simonsson
Redan förra hösten stod det klart att möjligheten att införskaffa badrullstolar till handikappramperna på Smarholmen och Vita sand skulle utredas. Nu är den första på plats.
– Det är väldigt roligt, säger Jessica Wibeck, fritidschef i Kungsbacka kommun.
Badrullstolen är nu på plats vid Vita Sand i Åsa. Foto: Ronny Karlsson
Den första badrullstolen placerades vid Vita Sand i Åsa under torsdagen. Det tog inte lång tid innan den invigdes.
– Den blev snabbt nyttjad av en kvinna som brukar bada i Åsa och hon blev väldigt glad, säger Jessica Wibeck.
Ett problem har varit vem som ska ha hand om badrullstolen och vart den kan förvaras. Vid Vita sand har man löst det med Åsa Camping.
– Peter Angergård som driftar campingen hjälper kommunen att låsa och låsa upp den. Det är väldigt fint att vi hjälps åt.
När det kommer komma en badrullstol till Smarholmen är i nuläget inte klart.
– Det finns inget hus att förvara den i eller någon som kan ha koll på den så den inte blir stulen. Vi på kommunen har inte personal på badstränderna som kan göra det. Vi håller på att utreda förvaringsmöjligheter där.
Badrullstolen har varit efterlängtad till årets sommar och att den kommer sent på säsongen säger Jessica Wibeck beror på att det har varit leveransproblem.
– Vi fick den under torsdagen och den ställdes direkt ut i Åsa.
Jessica Wibeck tycker det är väldigt positivt att badrullstolen nu är på plats.
– Det är ju underbart om det blir enklare för människor att bada, säger hon.