NYHETER 2019-11-25 KL. 19:29

Lyft för nyinflyttade i Anneberg

Under måndagskvällen hölls en träff i Skårby i Anneberg där de nyinflyttade fick chansen att ställa frågor samt få tips och råd. "Min uppgift är att förklara vad det innebär att bo i Sverige", säger Stephan Philipsson, initiativtagare till Kompetenslyftet.

Lyft för nyinflyttade i Anneberg
Många ville under kvällen prata med kommunens integrationscoach, Mustafa Mustafa.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Nu är omkring hälften av de nya lägenheterna i Skårby, Anneberg, bebodda av nyanlända som blivit anvisade till kommunen. Fler inflyttningar sker de närmsta månaderna, men redan på måndagskvällen hölls en träff för att besvara frågor och bistå med information om det svenska samhället. Politikern Stephan Philipsson, en av personerna bakom föreningen Kompetenslyftet, var på plats.

– Vi bildade en förening då vi ser möjligheter, och kanske även eventuella problem, och kände att vi i civilsamhället måste bidra med vad vi kan. När etableringen har gjort sitt vill vi fokusera på att ge information om hur det fungerar - regler, skatter eller kanske hur man startar företag. Nu när arbetsförmedlingen försvunnit från Kungsbacka finns det inte den typen av naturliga kontaktytor längre, säger han.


Stehpan Philipsson var omgärdad av nyfikna åhörare.


Kvällen arrangerades på initiativ av föreningen och applåderades av andra inblandade. På plats fanns även medarbetare från Tempohus för att svara på frågor om bostäderna, samt Kungsbackas nye integrationscoach Mustafa Mustafa.

– Det är väldigt lovande och jag har sett fram emot det här. Att förmedla budskap så att folk förstår är väldigt viktigt. Kunskap är fundamentalt, och dessutom är det viktigt att skapa gemenskap och visa att det finns potential, säger integrationscoachen.

Arrangemanget är tänkt att vara återkommande, och premiärkvällen lockade många besökare som samtalade med eventets representanter. Stephan Philipsson verkade nöjd med uppslutningen.

– Vi har 30 år av misslyckad integration i Sverige bakom oss, och det kan inga politiska partier svära sig fria från. Det vi måste göra nu är att skapa bra grundförutsättningar, inte minst för de unga som måste få en tro på framtiden. Och där har vi i civilsamhället en viktig uppgift.

 

Efter succén – blir nu enklare att söka parkeringstillstånd
NYHETER 2025-05-15 KL. 12:15

Efter succén – blir nu enklare att söka parkeringstillstånd

Nya e-tjänsten för färdtjänstansökan får bra betyg

TV-klipp och nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Bistick gav allergichock – nu lever Andrea ett liv bland bin

Bistick gav allergichock – nu lever Andrea ett liv bland bin

Det var fem år sedan som Andrea Wallroth valde att säga upp sig från sitt lärarjobb och satsa på att bli biodlare på heltid. Nu driver hon den prisbelönta honungsbutiken Djäknegårdens honung. Norra Halland träffade henne för att prata om hennes passion för bin, om när hon utvecklade en allvarlig allergi mot bistick och om varför insekter är så viktiga för planetens överlevnad.