NYHETER 2025-05-13 KL. 14:32

Glädjebesked: Kungsmässan är bäst i Sverige

Av Ronny Karlsson

Ett år med skjutning och en del omsättning av butiker. Men också väldigt nöjda kunder. Nu har nämligen Kungsmässan utsetts till Sveriges bästa citygalleria.

Glädjebesked: Kungsmässan är bäst i Sverige
Kungsmässan har utsetts till Sveriges bästa citygalleria. Foto: Pressbild

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Beskedet kommer förstås som en glad nyhet även för de ansvariga på Kungsmässan. Kungsmässan har av sina besökare utsetts till Sveriges bästa Citygalleria. Detta enligt Evimetrix årliga mätning ”Svenskarnas favoritcentrum” som syftar till att mäta allmänhetens attityder till landets köpcentrum och handelsplatser.

– Vi är givetvis glada att få bevis på att våra besökare trivs och uppskattar att besöka oss på Kungsmässan. Vårt mål är att hela tiden utveckla platsen utifrån vad våra besökare värdesätter och det är tydligt att det är en framgångsrik strategi, säger Johanna Hammarberg, Affärsområdeschef Kungsmässan.

Det är en rad parametrar som lyfts fram som bidragande faktorer till den höga kundnöjdheten men framför allt är det trivsel och bemötande, trygghet och utbud som Kungsmässans besökare nämner i sina svar i undersökningen.

Detta är är sjunde gången som Kungsmässan tar hem den här titeln.

Priset känns säkert extra speciellt den här gången, när handelsplatsen i Kungsbacka haft ett minst sagt annorlunda år. Skjutningen i oktober i fjol blev känd över hela landet och under året har en hel del butiker flyttat in och ut.

Men även i lågkonjunktur har Kungsmässan alltså hanterat situationen bäst av alla gallerior i landet. Dessutom har flera positiva förändringar skett, med premiär för Condeco och utökade ytor för flera butiker.

Läs också:

Populära cafékedjan öppnar i Kungsbacka

Nyöppning – klassiska butiken har blivit större

Butiker dubblerar sina ytor på Kungsmässan



Kritiken: Fortsatt minutstyrning i hemtjänsten
NYHETER 2025-08-13 KL. 19:00
Premium

Kritiken: Fortsatt minutstyrning i hemtjänsten

Partier enade om målet – splittrade om verkligheten

TV-klipp och nyheter

Sven Arne är med och dömer i rätten – utan att vara jurist
NYHETER 2025-08-12 KL. 20:00
Premium

Sven Arne är med och dömer i rätten – utan att vara jurist

Nämndemannen från Kungsbacka om jobbet i rätten

Vägen till rättens topp – domaren berättar om karriären
NYHETER 2025-08-12 KL. 19:00
Premium

Vägen till rättens topp – domaren berättar om karriären

Mats började som tingsnotarie för 41 år sedan – nu väntar nya uppdrag

Andra näbbvalen hittad död
NYHETER 2025-08-12 KL. 15:40
Premium

Andra näbbvalen hittad död

Obduktionen av första valen färdig: "Hade börjat ruttna"

Brukare hotade personal med kniv
NYHETER 2025-08-12 KL. 12:15
Premium

Brukare hotade personal med kniv

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | ISHOCKEY 2025-08-13 KL. 11:59
Hanhals serie görs om

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.