KULTUR & NÖJE 2023-03-21 KL. 18:00

Världsberömd pianist spelar i Släps kyrka

Av Ronny Karlsson

Släps kyrka får riktigt fint besök i helgen. Då gästar nämligen världsberömde pianisten Peter Jablonski och det blir musik av bland annat Haydn och Chopin som ska framföras.

Världsberömd pianist spelar i Släps kyrka
Peter Jablonski spelar i Släps kyrka på lördag. Foto: Pressbild.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Konserten på lördag eftermiddag kommer att bjuda på pianospel av absolut högsta klass. 52-årige Peter Jablonski är känd över hela världen och har ett väldigt gott rykte i musikkretsar.
52-årige Jablonski är född i Karlskrona och har i många år turnerat runt i världen och spelat. Han har som solist spelat med bland annat BBC Symphony orchestra, La Scala Philharmonic, NHK i Tokyo samt Los Angeles Philharmonic.
Jablonski är sedan 2017 professor vid Royal College och Music i London, vilket är en position som ingen annan svensk har förärats med.
Vid spelningen i Släps kyrka på lördag eftermiddag ska han framför musik av Haydn, Bacewicz, Chopin och Gerschwin.

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

NYHETER 2025-11-23 KL. 09:37
Bilbrand på E6 inatt
Premium | SPORT 2025-11-22 KL. 18:23
Poängräddaren: ”Starkt av oss som lag

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Allt fler väljer bort alkoholen. Men sommeliern Attia Franzén tyckte att något saknades bland de alkoholfria alternativen. Nu lanserar han Parispojken där drycker skapas för att passa till specifika maträtter och tilltugg. – Jag tror att många dricker mindre, men finare, säger Attia Franzén.