KULTUR & NÖJE 2024-09-10 KL. 19:00

Välkända komiker till Kungsbacka i höst

Av Julia Sandstén Vikberg

I höst kör Freadals gårdskrog återigen det omtyckta konceptet med stand up. Komikerna Henrik Hjelt och Thomas Petersson är inbokade.

Välkända komiker till Kungsbacka i höst
Thomas Petersson till vänster. Foto: Bosse Håkansson. Henrik Hjelt till höger. Foto: Peter Knutson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Freadals gårdskrog började med stand up-kvällarna för två år sedan och konceptet har varit lyckat. Det går ut på att gästerna får se stand up samtidigt som de äter mat.

– Det är ett format som passar vår restaurang bra. Man sitter och äter medan man lyssnar på stand up. Det brukar bli väldigt gemytligt, säger Patrik Karlsson, som driver Freadals gårdskrog tillsammans med sin fru.

I höst blir det två stand up-kvällar. 4 oktober är komikern Henrik Hjelt, bland annat känd från TV-programmet Parlamentet, inbokad och 22 november blir det stand up med Thomas Petersson, som bland annat synts i TV-programmen Dobidoo, Alla mot alla och Bäst i test. Båda kvällarna kommer även tre andra komiker att framträda.

– Varje gång är det fyra komiker men det är en komiker som är huvudnumret, i dessa fall är det Henrik Hjelt och sedan Thomas Petersson, säger Patrik Karlsson.

Även Rum 35 fortsätter att satsa på stand up. Redan under fredagskvällen kommer Thomas Petersson för att underhålla och seanare i häst är det dags för populäre Anders "Ankan" Johansson att uppträda.



Slottet kan få 30 meter hög mast
NYHETER 2025-05-14 KL. 07:00
Premium

Slottet kan få 30 meter hög mast

Ny sociallag kan ge 13 nya tjänster i kommunen
NYHETER 2025-05-13 KL. 12:15
Premium

Ny sociallag kan ge 13 nya tjänster i kommunen

Ska ge stöd för ökat förebyggande arbete

Ovanligt lång väntan på hjälp efter orosanmälan
NYHETER 2025-05-13 KL. 11:20
Premium

Ovanligt lång väntan på hjälp efter orosanmälan

Utreds internt av socialtjänsten

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.