KULTUR & NÖJE 2025-05-02 KL. 18:45

Veckans konstnär Lilly har blivit förälskad i leran

Av Annika Lundby

På Löftadalens folkhögskola i Åsa får deltagarna utveckla sina konstnärliga färdigheter. Under året kommer Norra Halland att presentera alster av deltagarna på bild- och konstlinjen, keramiklinjen och kreativ textil. Den här gången är det Lilly Riber-Nielsen som visar upp sin konst.

Veckans konstnär Lilly har blivit förälskad i leran
Lilly Riber-Nilsen visar upp sin konst. Foto: Privat

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Namn: Lilly Riber-Nielsen

Ålder: 22

Född: Vejle, Danmark

Bor: Vassbäck, Åsa

Därför sökte jag till Löftadalens folkhögskola: Jag ville börja min resa att bli keramiker och heltidskonstnär. En nyfikenhet jag ville se om det kunde bli till något mer än bara en hobby.

Tekniker jag helst jobbar med: Jag gillar att dreja, men att skulptera är det jag lever på. Att skulptera varelser och människor är det som ger mig liv och det som har gjort mig helt förälskad i leran.

Så gör jag för att komma igång med mitt skapande: Jag sätter på mina hörlurar, sätter igång musik eller en pod och börjar skapa. När det gäller att dreja börjar det nog med att jag vill utforska en ny form eller att utmana mig själv till att dreja större. När det gäller skulptering är det något mer spontant, med att jag fått en idé eller en känsla jag ville förmedla.

En konstnär jag beundrar: Beth Cavener

En ny inspirationskälla/konstnär jag fått sedan jag började på utbildningen: Valérie Hadida

Mitt favoritmuseum/galleri: Rian Museum, Falkenberg

Mina visioner och framtidsdrömmar efter utbildningen: Jag vill söka flera utbildningar som har med keramik att göra. Jag har nu sökt till en annan folkhögskola samt till en högskola, så förhoppningsvis kan jag komma in på en av dem.

Läs även:

Veckans konstnär Hanna vill utveckla sitt textila arbete

Veckans konstnär Malin: "Total frihet att måla"



Här är kantspelarens nya klubb
HANDBOLL 2026-05-20 KL. 15:16
Premium

Här är kantspelarens nya klubb

Onsalavägen stoppas av gamla stenmurar
NYHETER 2026-05-20 KL. 09:49
Premium

Onsalavägen stoppas av gamla stenmurar

Motståndarna fick återigen framgång i domstol

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.