JOBB & PENGAR 2022-11-28 KL. 14:59

Bageriet i Åsa läggs ner

Av Kristian Alm

I tjugo år har Jens och Catarina Larsson drivit Åsa hembageri. Men nu är det slutbakat. Bageriet är sålt till en större kedja och tillverkningen flyttas till Göteborg.

Bageriet i Åsa läggs ner
Nu är det slutbakat för Jens Larsson i Åsa. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

– Det blev för slitsamt till slut. Om det blev 70 timmar i veckan så var jag glad. Kroppen orkade inte riktigt med mer. Jag har ju varit dålig i corona också, säger Jens Larsson till Kungsbacka-Posten.
Bageridelen har sålts till en kedja i Göteborg. Men butikerna kommer att finnas kvar i Åsa, Onsala och Fjärås.
Det är verkligen en epok som tar slut. I en intervju i Norra Halland tidigare i år berättade Jens Larsson om hur det hela startade:
– Jag bakade så mycket hemma att mamma sa. "Du kommer att bli bagare".
Och det hade hon ju rätt i.
Första gången Jens var på Åsa hembageri var som tolvåring.
– Jag praktiserade här och kände jag att det var rätt för mig.
2002 fick han och hustrun Catarina frågan från dåvarande ägarna om de ville ta över det anrika bageriet.
– Det var ett erbjudande jag inte kunde tacka nej till. Min dröm hade alltid varit att ha ett eget bageri, berättade Jens.
Under de tjugo år som Jens och Catarina drivit Åsa hembageri har de utvecklat verksamheten med café, 2013 öppnade de filial i Fjärås och 2018 tog de över Majgårdens gamla lokaler i Onsala.
Men att vara bagare är ett tufft jobb.
–Att gå upp klockan två och börja jobba är slitsamt. Men jag älskar att baka, sa Jens Larsson.
Men nu har alltså bageriepoken i Åsa tagit slut.


TV-klipp och nyheter

Isabelles kreativa resa började med en gul kamera
2026-04-30 KL. 20:00
Premium

Isabelles kreativa resa började med en gul kamera

Aktuell med både boksläpp och utställning

Möt Adam Fogelblad i nya rollen i Gais
FOTBOLL 2026-04-29 KL. 17:26
Premium

Möt Adam Fogelblad i nya rollen i Gais

✔ Första tiden ✔ Vad han lockades av ✔ Varför han inte ville ha en heltidstjänst

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-04-30 KL. 16:45
Premiär för nytt socialtjänstteam
Premium | NYHETER 2026-04-30 KL. 14:27
Därför ställs flera tåg in i helgen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.