DEBATT 2019-07-19 KL. 07:00

Hur kan vi minska de äldres ensamhet och ångest?

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Enligt senaste uppgifterna från Rådet för styrning med kunskap är andelen män som har besvär med ångest och ängslan 14 procent och andelen kvinnor 27 procent.

 

Detta kan vi inte acceptera som socialdemokrater.

 

Vad ska vi göra i Kungsbacka?

 

Vi socialdemokrater har föreslagit en ny sorts boendeform som riktar sig till äldre ensamma som inte får plats på vård och omsorgsboende men som saknar annat boende i Kungsbacka. Det kan beslutas nu.

 

En annan åtgärd är att anställa fler personer som kan besöka de äldre och göra olika aktiviteter, samt att utöka öppettider på träffpunkter.

 

Kontaktpersoner till alla över 80 år!

 

Även om digitaliseringen är bra och viktig på många sätt så får den inte utesluta de som inte har eller kan få all information. Alltså inte för fort med digitaliseringen! Jag kan inte tänka mig att majoriteten i Kungsbacka kan motsätta sig några av mina förslag. De 20 miljoner som vi i vår grupp föreslog till budgeten, som avslogs, kunde varit en bra början.

 

Men vi ger oss aldrig, våra äldre ska känna sig trygga och få det stöd de förtjänar.

 

Maj-Britt Rane Andersson (S), 2:e vice ordförande i nämnden för Vård och omsorg 

 



TV-klipp och nyheter

Smyckesstölder i Kungsbackatrakten
2026-07-04 KL. 15:25
Premium

Smyckesstölder i Kungsbackatrakten

50 år i bilverkstan – nu säljer Benny firman
2026-07-04 KL. 09:00
Premium

50 år i bilverkstan – nu säljer Benny firman

"Har redan separationsångest till alla mina verktyg"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-07-04 KL. 15:25
Smyckesstölder i Kungsbackatrakten

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.