Liberalernas Tommy Rydfeldt går till osedvanligt ogenomtänkt angrepp mot en reform som ska skapa förutsättningar för attraktivitet för yrket, välmående för medarbetarna genom bland annat lägre sjuktal, bättre effektivitet med mera.
Reformen förkortad arbetstid (förslag om 6-timmars arbetsdag i pilotprojekt) är det tal om. Tommy Rydfeldt (L) bedyrar dessutom att projektet måste kosta minst det dubbla trots att anslaget för projektet anges i Socialdemokraternas budget enligt konstens alla regler. Liberalerna har som bekant inga åtgärdsförslag eller reformer för att bemöta krisen inom välfärden.
Det som Liberalerna ser som en kostnad ser vi som en investering i våra medarbetare och därmed vår välfärd.
Låt oss nu komma in på det viktiga för vi är trots allt tacksamma mot Tommy Rydfeldt (L) som ger Socialdemokraterna anledning att lyfta frågan på nytt – detta i brist på några som helst förslag från Liberalerna.
Det finns mycket stöd för denna lokala reform och vi vet redan nu att fackliga organisationer flaggar för att deras medlemmar går ner i ofrivillig deltid för att orka. Detta sänker deras pensioner och många lämnar dessutom sina respektive yrken. Både Kommunal och Vårdförbundet har flaggat detta under en tid längre tid nu. Vi har svårt att attrahera ny personal och en välkänd modell är att arbeta med olika insatser för att öka attraktiviteten. Denna idé har också testats i provat sektor med goda resultat som dessutom har gett flera olika positiva effekter. Pilotprojektet i Göteborg gick faktiskt väl och Tommy väljer att inte ge hela bilden eller så känner han inte till den. Vi kommer påminna honom i fullmäktigedebatten.
Det som är uppenbart är att vi nu har två sidor i denna fråga där den ena sidan är Socialdemokraterna som med mod, ansvarstagande och vilja kommer ta sig an de utmaningar som välfärden står inför medans Liberalerna, resten av Alliansen samt SD stretar emot med inga förslag. Kungsbacka och hela Sverige behöver ett välfärdsuppror – politiken måste ha svar och inte bara undanflykter. Lyssna gärna på Anna Brandenbergs sommarprat så förstår du lite bättre. Det är dags att agera.
Ermin Skoric, socialdemokrat
Maj-Britt Rane Andersson, socialdemokrat
Astrid Börjesson, socialdemokrat
Conny Loftander, socialdemokrat
Eva Tingström, socialdemokrat
Ingela Hansson, socialdemokrat
................................................................................
Bra resultat med medicin och behandlingar
Men lokala profilen missar tisdagens tv-framträdande
I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.