NYHETER 2025-07-22 KL. 12:40

Handelsområde ska få ett namn – du kan bestämma

Av Alice Fredberg

Butikerna Lindar’ns Järnaffär och serviceverkstad, ModeStugan, Loma Paloma och Blomsteratelje, utgör ett litet handelscentrum i Åsa men ingen vet riktigt vad området kallas. Snart kan det bli ändring på det. Handelsområdet ska få ett namn, och allmänheten ska få vara med och bestämma.

Handelsområde ska få ett namn – du kan bestämma
Från vänster Josefine Westling, Loma Paloma, Lina Apelklint, Blomsteratelje, Thomas Eliasson, Lindar'ns Järnhandel och serviceverkstad, Annett Wiktorsson, Modestugan och Gunilla Eliasson, Lindar'ns Järnhandel och serviceverkstad. Foto: Alice Fredberg

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Annett Wiktorsson, som driver ModeStugan, berättar att idén föddes efter att flera av butikerna fått liknande kommentarer från sina kunder. När butiksägarna samlades till ett möte blev det tydligt att behovet var gemensamt.

– Många säger: "Vilken tur att vi hittade hit", det är ju inte helt lätt utan skyltar eller tydliga vägbeskrivningar. Ett namn gör det lättare att hitta hit och att prata om platsen, berättar Annett Wiktorsson och fortsätter:

– Börjar vi med ett namn, och går ut med det gemensamt, så ger det tyngd. Det skapar en identitet.

Initiativet tog fart när man kläckte idén om att kombinera sensommarfesten som de fyra butikerna ska bjuda in till, med namngivningen. Festen hålls på lördag den 30 augusti och det utlovas både mat, aktiviteter för barn, modevisning och förstås det stora ögonblicket då namnet avslöjas. Den person som lämnat in det vinnande förslaget kommer att prisas under dagen.

Fram till dagen för festen finns det tid att lämna in namnförslag. Det går att göra via butikernas sociala medier, direkt i någon av butikerna eller genom att mejla arrangörerna.

Mer information om evenemanget kommer att publiceras i deras kanaler inom kort.

Vad är ett bra namn?

– Det ska spegla det vi är: ett område där det finns något för alla. Från barn till vuxna, kvinnligt och manligt, stil och livsstil. Det behöver inte innehålla ordet "Åsa", men det ska fånga känslan av att komma hit, säger Annett Wiktorsson.

Företagarna hoppas nu att engagemanget blir stort, och ser fram emot att namnge platsen tillsammans med allmänheten.

– Det här gör vi tillsammans. Vi hoppas att många vill vara med, vi själva tycker att det är riktigt häftigt, säger Annett Wiktorsson.



Hans Helander om succén med nya storbandet
KULTUR & NÖJE 2025-07-21 KL. 20:15
Premium

Hans Helander om succén med nya storbandet

Men lokala profilen missar tisdagens tv-framträdande

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.