TV-klipp och nyheter

DEBATT 2024-04-16 KL. 10:00

Debatt: Tack för allt stöd

Debatt: Tack för allt stöd

Tack alla fantastiska människor som har swishat pengar, så att vi kan köpa in och ersätta det som brann upp i den anlagda branden i vår odlingstunnel den 2 april.

Vi är en allmännyttig, ideell förening och föreningens ambition är att långsiktigt främja en hållbar odlingskultur i samhället/grannskapet och att utveckla alla aspekter av hur vi kan organisera oss på bästa sätt, för att lära nytt och experimentera tillsammans.

Vi vill vara öppna och inkluderande och delar gärna odlingsglädjen med andra som vill delta. Odlingen ska fungera som testbädd för permakultur, gemensamt experimenterande och ständigt lärande. Vi avser att noga avväga föreningens årliga odlingsyta med medlemmarnas gemensamma årliga odlingskapacitet, så att det finns gott om tid över i livet till lust, njutning och fest.

Vi är lite modstulna efter branden och försöker slicka såren tillsammans så gott det går. Alla donationer som har trillat in på swishen ger mod i barm och hjälper läkningsprocessen, tusen tack!

Nu drömmer vi om att de/den skyldiga kommer och säger förlåt. Vi skulle bli så glada och tacksamma om du/ni skulle våga vara så modiga och det skulle vara klargörande att få mera förståelse för varandra.

Karina Paulsson för Kungsbacka Tillsammansodling



TV-klipp och nyheter

Ordföranden om kritiken:
NYHETER 2025-02-04 KL. 08:00
Premium

Ordföranden om kritiken: "På väg att rättas till"

Tjolöholms ledning menar att revisorernas rapport är vinklad

Tjolöholms ledning får svidande kritik i granskning
NYHETER 2025-02-03 KL. 20:00
Premium

Tjolöholms ledning får svidande kritik i granskning

Felaktiga upphandlingar och usel personalpolitik

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Största rollen – Ninni blir superhjälte i ny musikal

Största rollen – Ninni blir superhjälte i ny musikal

I somras lämnade hon skolan. Nu är 22-åriga Ninni Falk redo att spela superhjälte i sin största roll hittills. Föreställningen kommer att spelas ett antal gånger i bland annat Kungsbacka under våren.