DEBATT 2022-07-14 KL. 10:00

Debatt: Originalet löser bostadsbrist

Av Stefan Pettersson

Debatt: Originalet löser bostadsbrist
Har Magdalena Sundqvist inspirerats av Liberalerna? Ja det tycker i alla fall Liberalerna själva. Arkivbild: Ronny Karlsson.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Liberalerna i Kungsbacka har, för att minska bostadskön, tagit fram ett heltäckande program för ett varierat byggande med valfrihet för den enskilde. Bostadsbyggandet har inte nått upp till beslutade 500 bostäder per år. Därför föreslår Liberalerna att det under en tid byggs 800-1 000 bostäder för att komma i kapp och börja beta av kön.

Detta irriterar tydligen Magdalena Sundqvist (S) så mycket att hon nu i NH 5/7 ordagrant citerar oss, använder våra argument och gör citaten till egna.

Media har uppmärksammat att inflyttningen har stannat av och att Varberg blivit en populär kommun för kungsbackabor att flytta till. Då jag kommenterat det för media har jag tagit upp att den ökade prisbilden i Kungsbacka kan vara ett skäl till att inflyttningen minskar och utflyttningen ökar. Jag tog exempel på yrkeskategorier, undersköterskor, lärare och restaurangpersonal som med sin lön kan ha svårt att finna en bostad i Kungsbacka

Döm om min förvåning när Magdalena Sundqvists (S) insändare skriver exakt det som jag i tidningens artikel redan påpekat. Och av alla yrkeskategorier som kan få problem att hitta en bostad väljer hon att kopiera mina exempel, lärare, restaurangpersonal och vårdpersonal.

Som vanligt kommer (S) med bygg mer och bygg 50 procent hyresrätter, men talar aldrig om hur man vill åstadkomma detta. Nya hyresrätter med ingångshyra på 14 300 kronor löser knappast några problem.

Att bygga 50 procent hyresrätter på varje område är Socialdemokraterna tydligen beredda att rucka på om Riksbyggen bygger. Då de byggde i Vickan och Kullavik tyckte (S) att det bara skulle byggas bostadsrätter, inte hyresrätter. För att dessutom visa att (S) och Riksbyggen hör ihop satte sig ledande socialdemokrater i interimsstyrelserna för föreningarna.

Nu ska Riksbyggen bygga i centrala Kungsbacka. Det ska bli intressant att följa (S) agerande.
Att (S) plankar våra argument och idéer är ju på vissa sätt smickrande men för väljarna blir det ju tydligt att vill man minska bostadsbristen så väljer man originalet, Liberalerna.

Tommy Rydfeldt (L), kandidat kommunfullmäktige




Artisten om invigningen för 20 år sedan: ”Ganska vild”
KULTUR & NÖJE 2026-09-19 KL. 11:00
Premium

Artisten om invigningen för 20 år sedan: ”Ganska vild”

Timo Räisänen återvänder till Kungsbacka för teaterns jubileum

40 år efter genombrottet – nu släpper han första soloalbumet
KULTUR & NÖJE 2026-09-18 KL. 18:00
Premium

40 år efter genombrottet – nu släpper han första soloalbumet

✔ Tog studenten som 38-åring ✔ Sprayade guldskorna själv ✔ Tiden med Diggiloo Diggiley

Ytterligare två män begärs häktade i utpressningsmål
NYHETER 2026-09-18 KL. 15:04
Premium

Ytterligare två män begärs häktade i utpressningsmål

Misstankarna gäller brott som ska ha begåtts några dagar före skjutningen i Särö

Nya Hanhalstränaren inför premiären
ISHOCKEY 2026-09-18 KL. 12:35
Premium

Nya Hanhalstränaren inför premiären

• Felfria försäsongen • Nya serieupplägget • Han vinner poängligan

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.