Klik venligst
DEBATT 2026-04-07 KL. 10:00

Debatt: Inför bonussystem för sommarvikarier

Debatt: Inför bonussystem för sommarvikarier
Varför tycks det aldrig finnas varken vilja eller mod att utveckla verksamheten som kommer personalen till gagn, skriver debattörerna.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Våra medarbetare i äldreomsorgen bär verksamheten på sina axlar, året runt. Men varje sommar prövas sommarledighetsplaneringen och dess upplägg kring det till bristningsgränsen när scheman ska fyllas och vikarier ska räcka till.

Därför föreslog Socialdemokraterna ett konkret pilotprojekt: ett bonussystem för sommarvikarier 2026. Syftet var enkelt, nämligen att säkra bemanningen, skapa kontinuitet och ge både ordinarie personal och äldre den trygghet de förtjänar. Egentligen hade även ordinarie personal kunnat få det genom att skjuta på sin semester eller ta ut färre veckor under sommaren.

Finansiering fanns via resultatfonden och projektet skulle utvärderas noggrant för att vi skulle ta tillvara viktiga lärdomar. Massvis med kommuner har nu börjat införa denna typ av system för att kunna skapa så starka incitament som möjligt för att få upp arbetade timmar och fyllda schemarader.

Trots detta valde det politiska styret att rösta ner förslaget.

Det är svårt att förstå. Andra kommuner använder redan incitament för att klara sommaren bättre. Varför ska Kungsbacka ligga efter? Varför tycks det aldrig finnas varken vilja eller mod att utveckla verksamheten som kommer personalen till gagn? I förlängningen levererar en utvilad personal ännu bättre kvalité och det gagnar de som vi är till för inom vården och omsorgen, nämligen våra äldre och andra omsorgstagare.

Konsekvensen riskerar bli densamma som tidigare: stressad personal, bristande kontinuitet och otrygghet för våra äldre.

Vi kan bättre än så. Våra medarbetare och äldre förtjänar modiga och långsiktiga lösningar – inte passivitet.

Den 13 september 2026 kan du välja ett nytt styre som inte sitter på händerna.

Socialdemokrater i opposition i Nämnden för Vård & Omsorg

Ermin Skoric (S)

Astrid Börjesson (S)

Eva Tingström (S)

Ingela Hansson (S)

Läs mer debatt:

Debatt: En växande stad med plats för alla

Debatt: Ologiskt om Forsgårdens golfbana

Debatt: Viktigt fortsätta satsa på forskningen



Klik venligst
MMA-cirkusen kom till stan
SPORT 2026-05-30 KL. 19:00
Premium

MMA-cirkusen kom till stan

Kungsbacka MMA har fått nytt prestigeuppdrag

TV-klipp och nyheter

Gångtunnel med konst invigdes med humlor
2026-05-30 KL. 16:45
Premium

Gångtunnel med konst invigdes med humlor

Veteranen efter den onödiga dramatiken
2026-05-30 KL. 15:52
Premium

Veteranen efter den onödiga dramatiken

Pandemin stoppade måleriet – hittade tillbaka genom studier
KULTUR & NÖJE 2026-05-29 KL. 18:00
Premium

Pandemin stoppade måleriet – hittade tillbaka genom studier

Nu hyllar 29-åringen farmorn i ny utställning i Onsala

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-05-30 KL. 19:00
MMA-cirkusen kom till stan
Premium | FOTBOLL 2026-05-30 KL. 15:52
Veteranen efter den onödiga dramatiken
Premium | NYHETER 2026-05-30 KL. 15:00
Springfest med knattar

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.