DEBATT 2024-10-17 KL. 10:00

Debatt: Högst relevanta frågor

Debatt: Högst relevanta frågor
Ermin Skoric (S), fullmäktigeledamot och 2:e vice ordf. i Nämnden för Vård & Omsorg, signerar dagens debattartikel.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Håkan Carlsson (LO) ställer högst relevanta frågor rörande oseriösa aktörer som på uppdrag av den offentliga sektorn utför olika uppgifter.

Sveriges riksdag har beslutat om bestämmelser i kommunallagen som innebär att varje kommunfullmäktige i Sverige, för varje mandatperiod, ska anta ett program som innefattar mål och riktlinjer för verksamheter som utförs av privata utförare.

Dessa kan vara aktuella genom LOU (Lagen om offentlig upphandling) eller LOV (Lagen om valfrihet). Eftersom syftet, med bestämmelserna i kommunallagen, är att förbättra uppföljning och kontroll av privata utförare, samt öka allmänhetens insyn i privata utförares verksamhet, borde givetvis också frågan om underleverantörsled aktualiseras i ett led att förebygga förekomsten av oseriösa aktörer.

Dessutom är möjligheten att lyfta in krav om kollektivavtalslika villkor och social hållbarhet viktiga grundfaktorer för en bättre upphandling i många verksamheter, inte minst social omsorg.

Sammantaget är det givetvis naturligt att ställa sig frågan om en tilltänkt konkurrensutsättning behöver ske eller om det kan göras lika bra i egen regi? Den frågan behöver givetvis besvaras av Allianspartierna som styr Kungsbacka. Socialdemokraterna har varit tydliga när det gäller, inte minst, äldreomsorgsverksamheten de senaste åren.

Ermin Skoric (S), fullmäktigeledamot och 2:e vice ordf. i Nämnden för Vård & Omsorg



Biljakt i natt på stulen bil
NYHETER 2026-02-15 KL. 09:12
Premium

Biljakt i natt på stulen bil

Katastrof för Aranäs – föll mot krisande Skuru IK
SPORT 2026-02-14 KL. 17:43
Premium

Katastrof för Aranäs – föll mot krisande Skuru IK

”Det saknades hjärta”

Långläsning: Doldisen om OS-dramat för 20 år sedan
SPORT 2026-02-14 KL. 15:00
Premium

Långläsning: Doldisen om OS-dramat för 20 år sedan

✔ Inbrottet✔ Kompisarnas erbjudande ✔ Bitterheten

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-02-16 KL. 13:58
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

En ny arbetsmodell med tillhörande plattform där bland annat polis, socialtjänst och skola kan samverka på ett smidigt sätt. Det är vad Shadi Shafiee hoppas att Samact ska bli i framtiden, med målet att motverka ungdomskriminalitet och psykisk ohälsa.