Den 23 januari har det M-ledda styret i Vård och Omsorg återigen sagt nej till viktiga frågor som behöver lyftas för äldreomsorgen i kommande budgetberedningsarbete. I en tid med en förändrad demografi måste vi se över hur vi kan skapa bättre personalpolitik och ta steg framåt.
Äldreomsorgen har förtjänat viktiga reformer såsom borttagande av karensavdrag, högre volymkompensation, sex timmars-arbetsdag med mera. Vi behöver värna äldreomsorgen nu och försvara den samhällsgemenskap som den har bidragit med under många decennier.
Det är dags att börja värna om vårt gemensamma samhälle.
Socialdemokratiska oppositionen i Nämnden för Vård och omsorg,
Ermin Škoric (S), 2e vice ordförande,
Astrid Börjesson (S), ledamot,
Eva Tingström (S), ledamot,
Ingela Hansson (S), ersättare
Skolan låstes under morgonen
Tappade sjumålsledning till förlust
En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.



