Klik venligst
DEBATT 2020-07-16 KL. 11:55

Debatt: Forsberg har rätt till sin fallskärm

Debatt: Forsberg har rätt till sin fallskärm

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Ett avtal är ett avtal. Flera anonyma röster har höjts i massmedia om att neka Forsberg den fallskärm han har rätt till.


För det första: har man någon heder i kroppen så bryter man inte ett ingånget avtal. Man kan heller inte retroaktivt lägga till en klausul utan att förhandla detta med avtalsparten.


För det andra: Forsberg har mer än väl sonat sitt brott genom ett ”saftigt” strafföreläggande samt själv sagt upp sig från sitt arbete. Skall han därutöver straffas med ytterligare ”böter” på ca en miljon kronor (eller vad nu fallskärmen är värd)?


Jag hoppas politikerna i stadshuset är så pass rakryggade att de fullföljer avtalet och utlöser fallskärmen för Forsberg.


Torsten Atterbom

Läs också:

Forsberg begär ut sin fallskärm

Debatt: kommunen bör bestrida fallskärm

Debatt: Höj straffet för sexköp

Kungsbackas högste politiker köpte sex – avgår



Klik venligst
Alliansen försvarar ny modell för bemanning
NYHETER 2026-05-22 KL. 13:15
Premium

Alliansen försvarar ny modell för bemanning

"Låt det här få lägga sig litegrann"

Svidande kritik mot omsorgens nya organisation
NYHETER 2026-05-22 KL. 12:45
Premium

Svidande kritik mot omsorgens nya organisation

Politikerna oense om central enhet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.