Klik venligst
DEBATT 2021-04-25 KL. 11:15

Debatt: Fel placering för lek

Replik till förespråkarna för begränsad trafik på Borgmästarebron.

Debatt: Fel placering för lek

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter




Jag tycker tvärt om, i nuläget. Hur kan en bro ena dagen vara godkänd för tung trafik och andra dagen inte ens godkänd för lätta bilar. 40 ton mot två ton. Man borde stoppat tung trafik men tillåtit personbilar. Kungsbacka Framtidsparti åberopar barn och miljö, alltid populärt att använda. Används det för ofta förlorar det ju sin kraft.


Varför har man överhuvudtaget byggt en lekplats bredvid en trafikerad gata? Det hade varit bra om ni protesterade redan då. Det är som att bosätta sig bredvid Onsalavägen och sedan begära att trafiken ska flyttas. Och miljön som ni åberopar blir ju inte bättre, snarare tvärtom.


Om massa trafik ska köra runt via Vallgatan blir det ju längre att köra och mer avgaser. Dessutom blir det svårare att komma ut från centrum då bilar får stå längre tid och släppa ut avgaser på Västergatan.

 
Jag kan förstå att man ibland stänger av en gata i innerstaden men inte en genomfartsgata såsom Borgmästaregatan.




 


Klik venligst

TV-klipp och nyheter

De främsta löparna på Göteborgsvarvet
2026-05-25 KL. 13:05
Premium

De främsta löparna på Göteborgsvarvet

Förre Lerkilsspelarens nya satsning • Tog upp löpningen igen i höstas

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-05-25 KL. 13:02
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.