BLÅLJUS 2022-11-03 KL. 08:09

Brandlarm i byggnad i Särö

Av Anton Lorentzson

På torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en byggnadsbrand i Särö. Enligt larmet brann det i en mindre fristående byggnad.

Brandlarm i byggnad i Särö

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Klockan 07.36 fick SOS larmet om en brand i en mindre fristående byggnad i Stallbacken, Särö. Två enheter skickades till platsen.
– Det är i nuläget rökutveckling i ett sopförråd. Vi anlände precis till platsen, säger Johan Eklund, larm- och ledningsoperatör på Räddningstjänsten, strax innan 08-tiden.

Johan Eklund berättar att en förare av en sopbil upptäckt branden och själv använt handbrandsläckare för att försöka släcka branden.
– Vi får se till att det släcks ordentligt, säger Johan Eklund.

Inga personskador ska ha uppstått i samband med branden, enligt Eklund.



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Bistick gav allergichock – nu lever Andrea ett liv bland bin

Bistick gav allergichock – nu lever Andrea ett liv bland bin

Det var fem år sedan som Andrea Wallroth valde att säga upp sig från sitt lärarjobb och satsa på att bli biodlare på heltid. Nu driver hon den prisbelönta honungsbutiken Djäknegårdens honung. Norra Halland träffade henne för att prata om hennes passion för bin, om när hon utvecklade en allvarlig allergi mot bistick och om varför insekter är så viktiga för planetens överlevnad.