TRAFIK 2025-05-06 KL. 08:24

Trafiken leds om när gatan i centrum stängs av

Av Ronny Karlsson

Det kan vara lite svårare att ta sig fram med bil i centrala Kungsbacka de närmaste veckorna. Ett vägarbete gör nämligen att delar av Östergatan har stängts av.

Trafiken leds om när gatan i centrum stängs av
Östergatan har stängts av och arbetet beröknas ta cirka tre veckor. Foto: Ronny Karlsson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det handlar om cirka tre veckor som Östergatan ska vara avstängd och det är i höjd med Södra Torggatan som arbetet inleds.

– Vi ska tillgänglighetsanpassa övergångsstället där, det ska anpassas för synskadade och sedan ska det asfalteras eller läggas plattor vid övergången, säger Jesper Pernheden, enhetschef för anläggning och utveckling.

Dessutom ska ett annat övergångsställe på gatan åtgärdas, då det har blivit ganska spårigt i körbanan. Under tiden som arbetet pågår leds trafiken om via andra lösningar.

– Vi brukar få ihop det ganska bra, säger Pernheden.



Peter och Charlotte fixade musik till nya tv-serien
KULTUR & NÖJE 2026-03-12 KL. 20:45
Premium

Peter och Charlotte fixade musik till nya tv-serien

Låtar från världsstjärnor – och duo från Kungsbacka

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Det var det första politiska mötet för Helena Storckenfeldt. Men också första gången hon träffade blivande maken Axel. Nu är de båda heltidspolitiker och dessutom gifta. – Vi har blivit duktiga på att inte prata politik hemma, säger Helena.