Av Kristian Alm, Julia Sandstén Vikberg
En lastbil körde in i mitträcket på E6 strax norr om Tvååker i Varbergs kommun på månagseftermiddagen. Vägen stängdes av helt i norrgående riktning efter olyckan.
Olyckan inträffade strax efter klockan 15 på måndagen.
– Det är en bulkbil, oklart vilken last det är, men den har kört in i mitträcket, säger Peter Stened, inre befäl på räddningstjänsten, till SVT Halland.
Efter olyckan stängdes trafiken av helt i norrgående riktning och i södergående riktning var ett körfält avspärrat. En bärgare beställdes till platsen.
Enligt polisens presstalesperson Adam Isaksson Samara är en person förd till sjukhus med ambulans. Skadeläget är okänt.
Ny mätning visar vilken bransch som har högst andel överträdelser
Räddningstjänsten ofta först på plats vid suicid-ärenden
"Känslomässigt laddat och det ser aldrig likadant ut två gånger"
49 olika datasystem ska bli till ett system inom vården
Besök i Kungsbacka bakom fråga om ny lag
Filmar nytt projekt med sin pappa i huvudrollen
I stället för att bara knyta näven vid köksbordet beslöt han sig för att engagera sig i politiken. Ett litet uppdrag var tanken. Men när Vänsterpartiets frontfigur avled blev Patrik Jervne Henestam plötsligt toppnamn med plats i kommunstyrelsen. Och trots att det är tufft verkar han nu ha fått smak på politiken.